reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 17 września 2009

Bezprzewodowe i bezbateryjne sensory

EnOcean Alliance, grupa firm zrzeszona w celu promocji technologii bezprzewodowych sensorów, bazujących na rozwiązaniach opracowanych przez EnOcean GmbH, liczy sobie już przeszło 100 członków.
EnOcean (Oberhaching, Niemcy) została założona w roku 2001 w drodze wydzielenia jej ze struktur laboratoriów badawczych Siemens AG. Celem firmy jest stworzenie bezprzewodowych sensorów, które jednocześnie pobierają energię z otoczenia i są na tyle niezawodne, iż nie wymagają przeglądów. Głównym ich zastosowaniem są bezprzewodowe systemy oświetlenia, ogrzewania czy wentylacji w budynkach.

Sensory EnOcean pobierają energię z otoczenia, przetwarzając takie jej źródła jak światło, temperatura lub ruch. Przykładowo, zapalanie i gaszenie światła może odbywać się bezprzewodowo, za pomocą sygnału wysłanego z przełącznika do oprawy: co prawda takie urządzenie wymaga modułu nadawczo-odbiorczego, eliminuje jednak koszty materiałów i robocizny, koniecznych do ułożenia kilometrów miedzianych przewodów.

Po roku funkcjonowania, alians zrzesza już 113 firm, w tym między innymi Masco, Distech Controls, Philips Ledalite czy Osram Sylvania. Firmy te oferują produkty, upraszczające instalacje budowlane poprzez zastosowanie bezprzewodowych i niewymagających zasilania sensorów, przełączników czy modułów kontroli. Według wiedzy EnOcean, już 100.000 budynków na świecie zostało zautomatyzowanych przy zastosowaniu ich technologii, czyniąc ją najbardziej popularnym standardem bezprzewodowym w tego typu zastosowaniach.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2