reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuri arcurs dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 czerwca 2016

MIT docenia młodych innowatorów z Polski

Patrycja Wizińska-Socha została Innowatorem Roku 2016 za stworzenie mobilnego urządzenia, pozwalającego rodzicom na monitorowanie stanu zdrowia płodu w warunkach domowych, pod nadzorem ekspertów.
W konkursie Innovators Under 35 wyróżnionych zostało dziesięciu młodych naukowców, którzy otrzymali tytuł honorowy MIT Technology Review.

Konkurs skierowany jest do młodych liderów nowoczesnych technologii: przedsiębiorców, wizjonerów i badaczy w wieku poniżej 35 lat. Ich osiągnięcia i cechy osobowości wskazują na duży potencjał wniesienia wkładu w rozwój takich dziedzin jak: Internet i sieć, hardware, software, biotechnologia i medycyna, nanotechnologia i materiały, telekomunikacja, transport i energetyka.

Laureaci The Innovators Under 35 Poland 2016:
  • Marta Krupińska: Azimo – Stworzyła platformę umożliwiającą szybkie, łatwe i bezpieczne transfery pieniędzy.
  • Patrycja Wizińska-Socha – Innowator Roku: Pregnabit – Rozwinęła przenośne urządzenie pomiarowe, pozwalające na bezpieczne i wiarygodne monitorowanie stanu zdrowia płodu. Dane przekazywane są bezprzewodowo do centrum monitoringu, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny.
  • Arkadiusz Stopczyński: Smartphone Brain Scanner - Zaprojektował mały i tani system EEG, który za pomocą sygnału telefonii komórkowej wysyła wyniki i pozwala na diagnozowanie epilepsji w trudno dostępnych miejscach.
  • Petros Psyllos: Matia - Rozwinął przenośne urządzenie, które pomaga osobom niewidomym, opisując otaczający ich świat za pomocą słów, muzyki i bodźców stymulujących zmysły.
  • Łukasz Kołtowski: MySpiroo - Stworzył osobiste, podręczne urządzenie, które umożliwia zdalne monitorowanie pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddychania np. astmę.
  • Grzegorz Wróblewski: Stworzył technologię, która pozwala tworzyć giętkie i przezroczyste elektrody – przy niskich kosztach i na dużą skalę.
  • Bart Kolodziejczyk: Carnegie Mellon University – Rozwija nowatorskie technologie pomagające w produkcji elektroniki organicznej, urządzeń organicznych i przewodzących polimerów.
  • Katarzyna Kamińska: TherVira - Stworzyła, za pomocą komputerowego modelu, nowy rodzaj leków rozmiaru pojedynczych cząstek, które mają na celu walczyć z grypą.
  • Krystian Piećko: DataWalk - Stworzył rozwiązanie oparte na analizie i pozyskiwaniu danych, które ma za zadanie zapobiec oszustwom i praniu pieniędzy.
  • Rafał Flis – Społeczny Innowator 2016: Social Wolves - Stworzył start-up społeczny, działający na rzecz odpowiedzialnej i kompetentnej kadry zarządzającej, prowadzący programy angażujące młodzież do projektów społecznych, promujące postawy obywatelskie.
Dziesięciu tegorocznych laureatów dołączyło do globalnej społeczności Innovators Under 35, złożonej z ponad 200 młodych innowatorów, pionierów i inspiratorów zmian, których MIT Technology Review nagradza od 1999 r. najpierw w USA, później na całym świecie.

Konkurs Innovators Under 35 od 6 lat organizowany jest przez MIT Technology Review, czasopismo wydawane przez Massachusetts Institute of Technology - światowego lidera innowacji i technologii. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się takie osoby jak: Konstantin Novoselov (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), Max Levchin (założyciel firmy PayPal), Sergey Brin (założyciel Google) czy Linus Torvalds (założyciel Linux). W zeszłym roku tytuł zdobyła też Olga Malinkiewicz, polska naukowiec, która przyczyniła się do opracowania niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów.

Źródło: MIT, BGŻ BNP Paribas

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 14 2018 13:31 V9.2.8-1