reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fergregory dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 czerwca 2016

POLSA nawiązuje współpracę z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA)

Celem porozumienia jest zapewnienie prawnych i organizacyjnych ram i narzędzi umożliwiających przygotowanie i rozpoczęcie współpracy pomiędzy obu agencjami w zakresie eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych.
Przyszła współpraca Polskiej Agencji Kosmicznej i CNSA może dotyczyć 3 obszarów: badań kosmicznych, w tym astrofizyki i badań Układu Słonecznego, wymiany i wykorzystania danych satelitarnych w rozwoju nauki o Ziemi, w tym prowadzenia obserwacji i monitorowania zmian klimatu i środowiska oraz rozwoju technologii kosmicznych m.in. w obszarze telekomunikacji.

- Chiny są jednym z największych graczy światowego sektora kosmicznego. Cieszymy się z podpisania porozumienia z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, bo otwiera ono drogę do realizacji ciekawych projektów dotyczących wymiany naukowej, organizacji sympozjów i warsztatów czy wreszcie innych wspólnych projektów kosmicznych – mówi profesor Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna jest organizacją rządową powołaną w celu implementacji cywilnych programów kosmicznych. Chiny dysponują jednym z największych budżetów przeznaczonych na eksplorację kosmosu na świecie – według raportu OECD w 2013 r. wyniósł on 6.1 mld USD. Chińska aktywność w kosmosie koncentruje się na eksploracji przestrzeni kosmicznej (w tym Księżyca i Marsa), obserwacji Ziemi, astronomii i badaniach naukowych kosmosu oraz rozwoju technik wynoszeniowych, lotów załogowych i systemów nawigacyjnych.

Porozumienie z CNSA jest pierwszym takim dokumentem podpisanym przez Polską Agencję Kosmiczną w bieżącym roku. W 2015 r. Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienia o współpracy z agencjami kosmicznymi z Francji (CNES), Włoch (ASI), Ukrainy (NSAU) i Brazylii AEB).

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
februari 21 2017 23:03 V7.12.4-2