reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 02 czerwca 2016

Ericsson: Liczba urządzeń IoT osiągnie poziom 16 miliardów do końca 2021 roku

Liczba urządzeń IoT (internet rzeczy) może przewyższyć liczbę telefonów komórkowych, w 2018 roku będzie to największa kategoria urządzeń podłączonych do internetu.
Według raportu Ericsson Mobility Raport, w latach 2015 i 2021, liczba urządzeń IoT będzie wzrastać o 23 procent rocznie, za wzrost w największym stopniu będą odpowiadać komórkowe urządzenia IoT. W 2021 roku, z łącznej liczby 28 miliardów urządzeń podłączonych do internetu, 16 miliardów będzie należało do kategorii IoT.

Liderem w zakresie wprowadzania nowych urządzeń IoT będzie Europa Zachodnia – liczba urządzeń na tym rynku wzrośnie o 400 procent do roku 2021. Gwałtowny wzrost spowodowany jest przede wszystkim potrzebą spełnienia wymagań regulacyjnych, dotyczących między innymi inteligentnych liczników energii, oraz rosnącym zapotrzebowaniem na auta podłączone do internetu i wyposażone w system eCall, który zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ma być instalowany w autach od 2018 roku.

- Rozwój IoT przyspiesza ze względu na spadek cen urządzeń i opracowywanie nowych, innowacyjnych sposobów na ich wykorzystanie. Sieci 5G, których komercyjne wdrożenie planowane jest na 2020 rok, będą oferować nowe możliwości, kluczowe dla rozwoju IoT. To między innymi plasterkowanie sieci i możliwość podłączenia znacznie większej ilości urządzeń, niż jest to możliwe w sieciach obecnej generacji - mówi Rima Qureshi, Senior Vice President & Chief Strategy Officer w firmie Ericsson.
Liczba subskrypcji smartfonów ciągle rośnie. Według przewidywań, w trzecim kwartale 2016 roku przewyższy liczbę subskrypcji tradycyjnych telefonów komórkowych (basic phone). Do 2021 roku, liczba subskrypcji smartfonów ulegnie niemal podwojeniu, z 3,4 miliarda obecnie, do 6,3 miliarda. Jak wynika z raportu, obecna liczba subskrybentów mobilnych (unikalnych użytkowników) wynosi 5 miliardów – to efekt fenomenalnego rozwoju technologii mobilnej w ciągu ostatnich kilku lat.

W 2016 roku osiągnięty zostanie milowy krok w szybkości internetu mobilnego. Sieci LTE będą zdolne do przesyłania danych z prędkością 1 Gbps. Pojawienie się urządzeń umożliwiających korzystanie z takich prędkości spodziewane jest na drugą połowę 2016 roku, początkowo na rynkach takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Chiny, w nieco dalszej perspektywie na pozostałych rynkach. Użytkownicy mobilni będą mogli cieszyć się błyskawicznym dostępem do danych, pobieranie plików będzie o dwie trzecie szybsze niż obecnie – podkreślają autorzy raportu.

Kolejne wnioski z najnowszej edycji Ericsson Mobility Report:

Globalny rozwój: liczba subskrypcji mobilnego internetu w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki wzrośnie czterokrotnie pomiędzy 2015 i 2021 rokiem; ilość danych przesyłanych w sieciach mobilnych w Indiach wzrośnie piętnastokrotnie do 2021 roku; pomimo faktu, że Stany Zjednoczone wciąż są najbardziej dojrzałem rynkiem, ruch w sieciach mobilnych wzrośnie tam o 50 procent w ciągu 2016 roku.

Kontynuuacja wzrostu ruchu w sieciach mobilnych: ruch w globalnych sieciach mobilnych zwiększył się o 60% pomiędzy Q1 2015 i Q1 2016, głównie z powodu rosnącej liczby subskrypcji smartfonów i powiększającego się zużycia danych w przeliczeniu na subskrybenta. Ericsson przewiduje, że z końcem 2021 roku, 90 procent ruchu w sieciach mobilnych będą generować smartfony.

Gwałtowny wzrost liczby subskrypcji LTE w pierwszym kwartale 2016 roku: w ciągu ostatniego kwartału liczba subskrypcji LTE wzrosła o 150 milionów – to efekt dążenia operatorów do poprawy zadowolenia klientów i poprawy działania sieci. Obecnie, łączna ilość subskrypcji LTE wynosi 1,2 miliarda. Prędkość 1 Gbps w sieciach LTE będzie osiągalna komercyjnie w ciągu 2016 roku.

Uzgodnienie dodatkowego spektrum pomiędzy krajami planującymi wczesne wdrożenie 5G: spodziewane jest szybsze niż wcześniej zakładano wprowadzenie technologii 5G. Do tego celu potrzebne jest uzgodnienie spektrum dla krajow planujących wczesne uruchomienie sieci 5G. Będzie to uzupełnienie obecnego procesu dla WRC-19, który skupia się na spektrum dla wdrożeń sieci 5G po roku 2020.

Źródło: Ericsson

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-2