reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© albert lozano dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 maja 2016

IBM udostępnia procesor kwantowy

IBM Research, jednostka badawcza w firmie IBM, udostępnia publicznie moc obliczeniową procesora kwantowego. Naukowcy i specjaliści mogą wypróbować działania procesora i wykorzystać go do przeprowadzenia badań poprzez wykorzystanie chmury IBM.
Naukowcy z firmy IBM, którzy zbudowali procesor kwantowy, umożliwili udostępnianie jego mocy obliczeniowej poprzez platformę IBM Cloud, dostępną z komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Zdaniem ekspertów firmy, przyszłość komputerów idzie w stronę wyposażenia ich w procesory kwantowe, które mają potencjał rozwiązania zagadnień technicznych, dziś niedostępnych dla superkomputerów.

Platforma chmurowa, oferująca dostęp do „kwantowej mocy obliczeniowej”, nazwana IBM Quantum Experience, pozwoli użytkownikom na formułowanie i testowanie algorytmów, pracę z pojedynczymi kubitami (bitami kwantowymi), a także na zapoznanie się z instrukcjami i symulacjami pokazującymi, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie procesorów kwantowych.
Procesor IBM jest złożony z pięciu nadprzewodnikowych kubitów i znajduje się w centrum IBM Research w Nowym Jorku. Jest to najbardziej zaawansowany system, który w przyszłości może doprowadzić do skonstruowania uniwersalnego komputera kwantowego – urządzenia, które byłoby zdolne wykonać dowolne zadanie znacznie szybciej, niż dostępne dziś maszyny.

Uniwersalne komputery kwantowe dziś nie istnieją, ale specjaliści z IBM są zdania, że średniej wielkości maszyna tego typu, wykorzystująca 50-100 kubitów, może powstać w ciągu następnej dekady. Procesor kwantowy, zbudowany z ok. 50 kubitów, byłby w stanie przewyższyć mocą obliczeniową najlepsze z dzisiejszych superkomputerów.

- Komputery kwantowe będą zupełnie inne, niż te dzisiejsze – nie tylko będą wyglądać inaczej, ale przede wszystkim zmienią się ich możliwości – mówi Piotr Pietrzak, CTO IBM Polska i Kraje Bałtyckie. - To nowy rozdział w pracach nad wykorzystaniem kwantowej mocy obliczeniowej, a poprzez udostępnienie jej za pośrednictwem chmury i IBM Quantum Experience - umożliwienie dostępu dla naukowców i badaczy, dzięki czemu, mamy nadzieję odkryć kolejne zastosowania tej technologii przyszłości, już dziś – dodaje.

Komputery kwantowe są kolejnym krokiem przybliżającym ludzkość do przełomowych odkryć choćby w dziedzinie leków, zastosowania materiałów przemysłowych czy sztucznej inteligencji.

Źródło: IBM

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2017 22:15 V8.9.2-2