reklama
reklama
reklama
© Zortrax Przemysł elektroniczny | 01 kwietnia 2016

Zortrax potraja zyski i przychody

Olsztyński producent drukarek 3D wypracował w 2015 roku 37,6 mln PLN przychodów, w porównaniu do 12,5 mln PLN w roku 2014.
W 2015 roku zysk netto Zortrax wyniósł 8 mln PLN, wobec 2,8 mln PLN rok wcześniej. Firma podkreśla, że dynamika wzrostu kosztów nie przewyższa wzrostu przychodów, dlatego udało się poprawić marże.

– Koniec roku był dla nas bardzo dobry, na co złożyła się przede wszystkim wciąż dynamicznie rosnąca sprzedaż drukarki Zortrax M200, a także zwiększająca się liczba materiałów do druku, które zamawiają nasi klienci. W ubiegłym roku dynamika wzrostu sprzedaży materiałów przekroczyła dynamikę wzrostu sprzedaży samych urządzeń. To z kolei pokazuje, że pójście w stronę własnego oprogramowania i własnych materiałów, tworzących zintegrowane środowisko druku 3D, było strategicznym posunięciem – mówi Rafał Tomasiak, prezes zarządu Zortrax SA. W 2015 r. sprzedaż modelu M200 wyniosła ponad 5 500 sztuk.

Zortrax podkreśla, że spółka coraz więcej inwestuje, przede wszystkim w działalność badawczo-rozwojową. - Największe wydatki w 2015 r. związane były z drukarką 3D Zortrax Inventure. W tym roku także stawiamy na R&D i zamierzamy kontynuować pracę nad nowymi urządzeniami i materiałami do druku. Mocny akcent postawimy też na rozwój naszego autorskiego oprogramowania, które stanowi bardzo ważny element całego ekosystemu – mówi prezes Tomasiak.

Zortrax sprzedaje większość swoich produktów poza Polską. W kraju generowanych jest ok. 10 %. przychodów, pozostała część pochodzi z rynków zagranicznych – 38% z Unii Europejskiej, a 52% z pozostałych krajów.

Spółka podtrzymuje plany debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Możliwy termin IPO to druga połowa roku, jednak będzie on uzależniony od warunków rynkowych oraz ewentualnych potrzeb spółki w zakresie nowych środków.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
August 13 2017 16:10 V8.5.9-1