reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz kula dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 kwietnia 2016

Projekt naukowców z AGH zwiększy bezpieczeństwo na ulicach

Zespół naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej pracuje nad projektem HEIMDAL, którego celem jest stworzenie zintegrowanego, gotowego do wdrożenia systemu wykrywania niebezpiecznych narzędzi – takich jak broń palna, noże, maczety – w systemach monitoringu wizyjnego.
Specjalne oprogramowanie ma umożliwić automatyczne wykrywanie zagrożenia. System potrafi już odróżnić pistolet od przedmiotów codziennego użytku, np. parasola. Dzięki stworzonemu algorytmowi kamera rozpoznaje i zaznacza na ekranie niebezpieczne narzędzie. Naukowcy prowadzą badania rozszerzające funkcjonalność oprogramowania. Prace skupiają się na prawidłowym rozpoznawaniu różnego rodzaju broni palnej i białej oraz na tym, by system potrafił wykryć zagrożenie również w nocy i mógł wykorzystywać przy tym kamery termowizyjne. HEIMDAL nie podejmuje decyzji za człowieka, ale wspomaga go, zwracając uwagę na potencjalne zagrożenie.

Zespołem projektowym kieruje dr inż. Michał Grega z Katedry Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. W skład zespołu wchodzą pracownicy Katedry – mgr inż. Piotr Guzik, mgr inż. Andrzej Matiolański i mgr inż. Krzysztof Rusek – oraz student Paweł Donath.

Projekt HEIMDAL uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 036 925 zł w ramach szóstej edycji konkursu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prace rozpoczęły się 1 stycznia 2016 r. i są zaplanowane na 28 miesięcy.
Źródło: AGH

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2017 22:15 V8.9.2-2