reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Hyper Poland Przemysł elektroniczny | 18 stycznia 2016

Hyperloop – podróż z prędkością dźwięku

To połączenie samolotu i superszybkiego pociągu ma mieć postać kapsuły, która porusza się w tubie z prędkością ponad 1000 km/h. Brzmi jak science-fiction? Nic podobnego, Polacy już pracują nad takim transportem.
Polacy pracują nad nowym środkiem transportu, który umożliwiłby podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut, z prędkością bliską prędkości dźwięku.

Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco redukujemy opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.

Konkurs organizowany jest przez firmę SpaceX pod patronatem jej założyciela Elona Muska. Do udziału w konkursie zaproszone zostały uczelnie techniczne i firmy inżynierskie z całego świata. Projekt polskiego zespołu przeszedł do drugiej fazy konkursu, w której wytypowano 300 drużyn spośród zgłoszonych 1200 uczestników.- Połączyła nas pasja do projektowania. Wywodzimy się z Politechniki Warszawskiej, z wydziału MEiL. Rok temu założyliśmy dwuosobowy inżynierski startup Carbon Workshop. Pewnego dnia odwiedził nas znajomy i powiedział nam o konkursie Hyperloop. Postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Zgłosiliśmy się do naszego byłego wykładowcy prof. Janusza Piechny i wspólnie opracowaliśmy pierwszą koncepcję pojazdu – opowiadają o sobie twórcy Hyper Poland.

Obecnie w projekt zaangażowało się już 25 osób z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych. Stoi przed nimi trudne wyzwanie zbudowania prototypu, najpierw w skali 1:24, dzięki któremu inżynierowie zademonstrują technologię i przeprowadzą pierwsze testy. Na początek będzie to model w skali 1:24 wydrukowany na drukarce 3D. Następnym krokiem będzie przygotowanie krótkiego toru testowego oraz małej wersji Hyperloop'a w wersji cargo. - Duży koszt wynika ze skomplikowania projektu. Wydruk będzie składał się z wielu bardzo precyzyjnych elementów, które muszą być wykonane z dużą dokładnością – czytamy na stronie projektu. Uruchomiono już kampanię crowdfundingową, by zebrać fundusze na ten cel. W dniu publikacji tego artykułu, udało się już zebrać 64% zakładanej kwoty, czyli ok. 25,7 tys. PLN, a do końca kampanii jeszcze 27 dni.Źródło: © Hyper Poland

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 12:38 V9.2.10-1