reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© katarina tilholm dreamstime.com Nauka | 19 stycznia 2016

Nowa szansa dla tradycyjnych żarówek

Skazane na zapomnienie ze względu na mizerną wydajność, mogą jeszcze powrócić do łask, dzięki pomysłowi badaczy z MIT.
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology znaleźli sposób na ograniczenie strat mocy tradycyjnych żarówek. Znane nam doskonale żarówki praktycznie nie zmieniły się od momentu ich upowszechnienia przez Edisona, a ponad 95% energii jest w nich tracona, w większości w postaci ciepła. Nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z triumfalnym pochodem LED-ów, których sprawność sięga nawet 20%.

Tę sytuację może zmienić przełomowa innowacja badaczy z MIT, którzy postanowili ograniczyć straty mocy poprzez – jak to nazywają – recykling światła. Metalowy drucik wewnątrz żarówki został otoczone poprzez specjalne struktury, które wyłapują promieniowanie i odbijają je w stronę włókna, by zostało z powrotem zabsorbowane, a następnie wyemitowane w postaci światła. Owe struktury odbijające energię w postaci „kryształów fotonicznych”, wytworzone są z łatwo dostępnych materiałów, przy zużyciu konwencjonalnych metod produkcji – informuje MIT.

Prototyp wykonany przez naukowców MIT charakteryzował się sprawnością na poziomie 6,6%. To na razie niewielka zmiana, chociaż badacze podkreślają, że sprawność dostępych komercyjnie LED-ów zawiera się w przedziale 5-20%. Poza tym wynalazek wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju i jest sporo miejsca do dalszej poprawy. Twórcy nowego rozwiązania zaznaczają, że może ono znaleźć zastosowanie także w innych obszarach, gdzie mamy do czynienia z przemianami energii, np. w termofotowoltaice.Źródło: © MIT

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2017 20:55 V8.5.5-1