reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© annalewandowska Przemysł elektroniczny | 17 grudnia 2015

NCBR i NCN dają 40 mln PLN na innowacje

Rusza drugi konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, którego celem jest wykorzystanie wyników badań podstawowych o znaczącym potencjale innowacyjnym w praktyce. Jego budżet to 40 mln PLN.
TANGO to wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBR, zawarte w celu ułatwienia jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W jego ramach finansowane są m.in.: tworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Środki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów analiz rynkowych, badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.
– Współpraca między Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju może wytyczyć nowy kurs dla naszych innowacji i rozwoju. TANGO to najlepszy przykład tego, jak powinna kształtować się relacja między nauką a gospodarką. Z jednej strony mamy do czynienia z badaniami podstawowymi, z poszerzaniem granic naszej wiedzy. Z drugiej natomiast na bieżąco wykorzystujemy gospodarczy potencjał nowych odkryć, pracując bezpośrednio nad ich wdrożeniem – mówi dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Narodowe Centrum Nauki finansuje badania podstawowe, ale trzeba podkreślić, że wiele z realizowanych u nas projektów ma również istotny charakter aplikacyjny. Już pierwsza edycja TANGO pokazała duże zainteresowanie wśród naszych grantobiorców wdrażaniem wyników ich badań. Cieszę się, że wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wychodzimy naprzeciw temu zapotrzebowaniu i jestem pewien, że efekty będą bardzo korzystne zarówno dla polskiej nauki, jak i polskiej gospodarki – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

W konkursie TANGO o środki finansowe w wysokości nawet 1,15 mln PLN mogą się ubiegać zarówno jednostki naukowe, centra naukowe Polskiej Akademii Nauk, centra naukowe uczelni, jak i naukowcy indywidualnie. Ocena wniosków odbędzie się w dwóch etapach. Nabór wniosków wstępnych prowadzony będzie od 15 grudnia 2015 r. do 15 marca 2016 r.

W pierwszym konkursie programu dofinansowanie otrzymało 51 najlepszych projektów. Dzięki wsparciu rządowych agencji naukowcy pracują m.in. nad wprowadzeniem na rynek nowego systemu HydroProg służącego do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, wykorzystania sensorów ubieralnych do świadczenia usług telemedycznych oraz innowacyjnej technologii eko-klejenia materiałów kompozytowych.

Źródło: NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-1