reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© enruta dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 grudnia 2015

Bluetooth Smart zwycięzcą w branży internetu rzeczy

Bluetooth Smart, czyli technologia bezprzewodowej komunikacji o niskim poborze energii, rewolucjonizuje branżę internetu rzeczy.
Bluetooth Smart (wcześniej Bluetooth Low Energy) to nowe rewolucyjne oblicze znanej od lat technologii. Kiedyś używaliśmy jej do połączenia słuchawek z telefonem albo myszki z komputerem. Dzisiaj Bluetooth przewraca do góry nogami świat internetu rzeczy. O komentarz dotyczący rozwoju i perspektyw tej technologii poprosiliśmy Radka Tadajewskiego, CEO firmy © OORT Inc., oferującej rozwiązania z branży automatyki domowej.

- Momentem przełomowym było ogłoszenie przez Apple nowego zastosowania tej technologii radiowej do budowania relacji z klientami w realnym świecie, co umożliwiało zdobycie Świętego Graala branży e-commerce - połączenia marketingu online z offline. Apple nazwał tą technologię iBeacon. Dała ona początek m.in. słynnej już na całym świecie Polskiej Dolinie Beaconowej, z firmami Kontakt.io czy Estimote jako jej globalnymi przedstawicielami – mówi Radek Tadajewski.

Później przyszła kolej na Bluetooth w inteligentnych urządzeniach. – Na początek Bluetooth Samrt zmonopolizował branżę elektroniki do noszenia (wearables), czyli inteligentnych opasek, takich jak Jawbone czy Fitbit oraz inteligentnych zegarków. Dzisiaj - w 2015 roku - setki milionów ludzi nie wyobraża sobie bez nich życia. Każde z tych urządzeń korzysta z Bluetooth Smart – stwierdza Tadajewski.

- W 2014 roku - kiedy narodził się OORT - Bluetooth nie był uznawany za technologię właściwą do inteligentnego domu. Do dzisiaj pamiętam mój spór z szefem analiz jednego z największych banków inwestycyjnych podczas konferencji M2M w Londynie w kwietniu 2014 roku. Twierdził on, że Bluetooth nadaje się tylko do beaconów i wearables i... niczego więcej – wspomina szef OORT.

- Jeszcze tego samego roku nasza idea zaczęła się przebijać - najpierw wśród inwestorów w Dolinie Krzemowej, później w najważniejszych amerykańskich mediach, a pod koniec roku największe firmy z branży IoT zdecydowały się na korzystanie z Bluetooth w swoich produktach. A OORT został oficjalnym Globalnym Ewangelistą Bluetooth – opowiada Radek Tadajewski.

Dlaczego to się udało? Chociażby z powodu następujących zalet, jakimi charakteryzuje się Bluetooth:
  • jest zainstalowany w każdym telefonie i tablecie na świecie,
  • jest super-łatwy w obsłudze - każdy potrafi podłączyć urządzenie Bluetooth do swojego telefonu,
  • jest bardzo energooszczędny,
  • jako jedyna technologia nie wymaga żadnej centralki czy innego zbędnego urządzenia do działania.


- Właśnie z tych powodów dwa lata temu postawiliśmy na Bluetooth, a dzisiaj mogę powiedzieć, że postawiliśmy na zwycięzcę w branży internetu rzeczy. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nadchodzącą wersję Bluetooth Smart, która przyniesie kolejne rewolucyjne zmiany... ale to jeszcze tajemnica (nad którą ciężko pracujemy w ramach Bluetooth SIG - czyli organizacji, która stworzyła tę technologię) – zdradza Radek Tadajewski.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2017 22:15 V8.9.2-2