reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© elena duvernay dreamstime.com Rynki | 15 grudnia 2015

Polski sektor kosmiczny wart nawet 12,5 mld PLN

Wartość polskiej branż firm wykorzystujących technologie kosmiczne wynosi od 7,3 do 12,5 mld PLN – wynika z szacunków firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.
Globalna branża technologii kosmicznych osiągnęła w 2014 roku przychody na poziomie 330 mld USD - wynika z obliczeń Space Foundation. Biznes na świecie coraz częściej korzysta z dorobku naukowców zajmujących się kosmosem i jego eksploracją oraz wdraża do własnej produkcji technologie, które powstały na potrzeby astronautyki. Coraz lepiej radzą sobie także polscy przedsiębiorcy, wartość polskiej branży kosmicznej liczona jest w miliardach złotych i z roku na rok mocno rośnie – czytamy w raporcie Grant Thornton.

– Polskie firmy coraz odważniej sięgają po technologie, które swój rodowód mają w astronautyce i badaniu przestrzeni kosmicznej. Technologie te stały się bazą dla cały nowych branż w polskiej gospodarce, których rynek sięga już miliardów złotych, a zatrudnienie liczone jest w tysiącach. Biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką te branże rosną, można zakładać, że technologie kosmiczne będą z roku na rok coraz silniej podbijać polski PKB – komentuje Paweł Zaczyński, dyrektor branży nowe technologie, media, telekomunikacja w Grant Thornton.

Według szacunków firmy analitycznej, wartość branży w ujęciu wąskim wyniosła 7,3 mld PLN, a w ujęciu szerokim – 12,5 mld PLN. Według prognozy na 2015 r., wartość ta wyniesie odpowiednio 8,4 i 13,7 mld PLN.
- Przy wycenie branży przyjęliśmy metodologię zakładającą dwa podejścia – wąskie i szerokie. W podejściu wąskim pod uwagę braliśmy firmy, które w dużym stopniu opierają swój model biznesowy na wykorzystaniu technologii wywodzących się z astronautyki i bez tych rozwiązań właściwie nie były w stanie kontynuować działalności w obecnej formie (np. producenci nawigacji samochodowych czy innych urządzeń opartych na technologii GPS). W ujęciu szerszym uwzględniliśmy natomiast też firmy, które w pewnym stopniu wykorzystują technologie kosmiczne, ale byłyby w stanie bez nich funkcjonować, np. linie lotnicze – mówi Paweł Zalewski.

Źródło: Grant Thornton

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 10 2018 12:38 V9.0.1-1