reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© RADMOR Przemysł elektroniczny | 15 grudnia 2015

Sukces Polski w Programie ESSOR

Gdyńska firma RADMOR zaprezentowała wyniki prac zrealizowanych w ramach programu ESSOR (European Secured Software Defined Radio).
Jak podkreśla RADMOR, zakończony w tym roku program ESSOR był jednym z nielicznych europejskich programów badawczo-rozwojowych na rzecz obronności, w którym udział i istotną rolę miała Polska.

W ramach tego programu opracowano architekturę radiostacji definiowanych programowo (SDR) oraz stworzono oprogramowanie umożliwiające szerokopasmową transmisję głosu i danych, tzw. waveform ESSOR HDR. Dzięki temu zapewniona jest pełna interoperacyjność pomiędzy radiostacjami SDR różnych producentów. - Współwłaścicielem powyższych najnowocześniejszych technologii w radiokomunikacji militarnej jest Polska – zaznacza RADMOR w komunikacie.

Pokaz interoperacyjności waveformu HDR dla krajów NATO, które odbyły się w firmie RADMOR w listopadzie i grudniu bieżącego roku, przeznaczone były dla rządów i firm przemysłowych z krajów paktu NATO oraz programu COALWNW. Wzięli w niej udział przedstawiciele z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Holandii i Turcji, przedstawiciele NATO (NHO C3 Staff oraz NCIA), przedstawiciele agencji OCCAR-EA oraz krajów COALWNW: Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanady, a także reprezentanci firm realizujących program ESSOR z Finlandii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Polski. Waveform ESSOR HDR opracowano w ramach zakończonej w czerwcu 2015 pierwszej fazy programu ESSOR, w której RADMOR brał czynny udział, jako jedna z sześciu realizujących go firm.
- Warto podkreślić, że po raz pierwszy w skali światowej udało się siłami kilku firm opracować niezwykle wydajny waveform szerokopasmowy i udowodnić jego interoperacyjność z wykorzystaniem kilku heterogenicznych platform, wytworzonych przez producentów z różnych krajów – informuje RADMOR w komunikacie i podkreśla sukces Polski, gdyż nasz kraj po raz pierwszy wziął udział w opracowaniu jednej z najnowocześniejszych technologii elektronicznych na świecie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło w 2013 roku projekt „Radiostacja przewoźna” (znany również pod nazwą GUARANA), którego celem jest opracowanie pierwszej polskiej radiostacji programowalnej zgodnej ze standardem ESSOR. Projekt jest realizowany przez konsorcjum złożone wyłącznie z polskich firm, a liderem konsorcjum jest RADMOR SA.

Wiedza zdobyta przez RADMOR dzięki uczestnictwu w programie ESSOR oraz wieloletnie doświadczenie firmy w dziedzinie radiokomunikacji (radiostacje RADMOR-u używane są w 16 armiach na świecie), umożliwia zaprojektowanie oraz produkcję nowoczesnych, własnych, polskich radiostacji wojskowych, zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa przesyłanych informacji. Niestety, jak zauważa firma, przedłużająca się procedura uzgodnień i zatwierdzenia Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych powoduje opóźnienie w projekcie (problem ten występuje w wielu projektach badawczo-rozwojowych na rzecz obronności). Tymczasem członkowie programu ESSOR z innych krajów już prezentują prototypy radiostacji nowej generacji zgodne ze standardem ESSOR.Interoperacyjność waveformu została zaprezentowana w scenariuszach wykorzystujących 6 węzłów radiowych, którymi były heterogeniczne platformy SDR z 4 różnych firm (Thales, Selex ES, Bittium i RADMOR). Poza interoperacyjnością waveformu pokazano również jego najważniejsze funkcjonalności:
 • MANET (sieć samoorganizująca się)
 • synchronizacja – wszystkie węzły z lub bez GNSS/sieć mieszana
 • dynamiczny przydział zasobów i adaptacja do wymagań ruchu
 • pełne zabezpieczenie transmisji danych (TRANSEC, NETSEC, COMSEC) z separacją na stronę czerwoną i czarną
 • wsparcie transmisji danych narodowych w sieciach koalicyjnych poprzez kodowanie „end-to-end”
 • wbudowany mechanizm OTAR/D/Z umożliwiający zdalne wyłączenie (eliminację) węzła
 • transmisja Unicast, Multicast i Broadcast z QoS
 • transmisja Video w czasie rzeczywistym
 • konferencja VoIP (punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt) obejmująca zabezpieczoną transmisję głosu zgodnie z protokołem SCIP (STANAG 5068, implementacja wypracowana i wytworzona w RADMOR SA)
Przeprowadzone pokazy zaprezentowały przedstawicielom krajów NATO i programu COALWNW:
 • możliwości uzyskania interoperacyjności różnych radiostacji, różnych producentów, wytworzonych w oparciu o technologię SDR, wykorzystujących ten sam wspólnie wypracowany waveform
 • przydatność metodologii zastosowanej w programie ESSOR dla zapewniania portowalności waveformu
 • wysoką klasę waveformu ESSOR HDR potwierdzoną przez osiągane parametry podczas jego działania jako sieciowego medium szerokopasmowego.


Źródło: © RADMOR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-1