reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Lubelska Przemysł elektroniczny | 17 grudnia 2015

Badania dla przemysłu w nowych laboratoriach PL

W zeszłym tygodniu Politechnika Lubelska otworzyła nowe laboratoria, do użytku przedsiębiorców – poinformowała uczelnia.
Laboratoria powstawały w ciągu trzech lat w ramach projektu „Centralne Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej”. W budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii znajdują się 23 laboratoria tematyczne, wyposażone w 191 stanowisk badawczych. Ich łączna powierzchnia to aż 22 tys. m kw.

- Bez przesady można powiedzieć, że zakupiona aparatura, urządzenia i programy, powstałe stanowiska i laboratoria to realizacja wieloletnich marzeń i planów naukowych wielu pracowników Politechniki. Poziom wyposażenia naszych laboratoriów konkuruje aktualnie z najlepszymi ośrodkami naukowymi w Polsce – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor PL.

- Pracownie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt najwyższej klasy m.in. dyfraktometr, komorę termiczną, mikroturbinę gazową, mikroskop sił atomowych, kamerę wizyjną, który służy do prowadzenia certyfikowanych prac badawczych i pomiarowych, a także uatrakcyjnienia proces dydaktyczny – zdradza dr inż. Kornelisz Dubicki, koordynator projektu.

Aparatura badawcza wykorzystywana jest przede wszystkim w pracach badawczo-rozwojowych realizowanych wspólnie z podmiotami gospodarczymi. - Nasze laboratoria są do dyspozycji przedsiębiorców. Chcemy, aby firmy w szerokim zakresie korzystały z wyników badań prowadzonych przez naszych naukowców. Taka współpraca na pewno wzmocni konkurencyjność oraz innowacyjność lokalnego biznesu – zapewnia rektor.

Wykonywane badania dotyczą różnych dziedzin nauki, np. automatyki, robotyki, mechaniki, energetyki odnawialnej, optoelektroniki, ochrony środowiska, bioinżynierii.

Wartość projektu to ponad 52 mln PLN, z czego około 47 mln PLN stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Źródło: Politechnika Lubelska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 08 2017 11:27 V8.5.6-1