reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Polskie produkty przyszłości

PARP ogłosił wyniki XVIII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości. W kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej wyróżniono inteligentny materiał zgłoszony przez Politechnikę Śląską oraz Instytut Włókiennictwa.

W tegorocznej edycji Konkursu nagrodę główną w poszczególnych kategoriach otrzymali:
  • Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania za projekt Wielomodułowa maszyna nowej generacji do ochrony obszarów wodno-błotnych" (kategoria: jednostka naukowa) – wielomodułowa samobieżna maszyna przeznaczona jest do ochrony obszarów wodno-błotnych przed sukcesją roślinności powodującej degradację środowiska przyrodniczego oraz zahamowania spadku bioróżnorodności na terenach wodno-błotnych, głównie na terenach parków narodowych i krajobrazowych oraz chronionych obszarach Natura 2000.
  • AssisTech Sp. z o.o. z Gdańska za projekt C-Eye – „Rehabilitacja mózgu poprzez kanał wzrokowy (kategoria jednostka naukowa) – C-Eye to innowacyjny system wykorzystujący technologię śledzenia wzroku w zastosowaniach medycznych. Wspiera ocenę stanu neurologicznego i neurorehabilitację oraz pokonuje bariery komunikacyjne osób pozornie nieświadomych i pozbawionych możliwości konwencjonalnego kontaktu z otoczeniem.
  • Instytut Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic i KOPEX Machinery S.A. z Zabrza za projekt Kombajn ścianowy typu KSW-800NE (kategoria konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca) – kombajn KSW-800NE umożliwia eksploatację węgla z niskich pokładów, zużywa znaczniej mniej energii elektrycznej niż podobne urządzenia, przyczyniając się do poprawy warunków środowiskowych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom obsługa kombajnu pracuje w bardziej bezpiecznych i komfortowych warunkach.
Wyróżniony został także projekt Modułowy wyrób tekstroniczny, zgłoszony przez wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach wspólnie z Instytutem Włókiennictwa z Łodzi – opracowany wyrób tekstroniczny składa się z wyrobu włókienniczego i umieszczonych w nim elektronicznych modułów pomiarowych. Umożliwia bezpieczne i pewne zasilanie oraz przekazanie i odbieranie sygnałów z/i do czujników pomiarowych. Kolejne wyróżnione projekty to m.in.:
  • System dwukierunkowego przekształtnika AC-DC-AC dla przepompowni wysokociśnieniowych, zgłoszony przez Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej i Zakład Energoelektroniki „TWERD" Michał Twerd z Torunia – rozwiązanie dedykowane głównie dla przemysłu wydobywczego ropy naftowej oraz elektrowni szczytowo–pompowych. Dzięki zastosowaniu algorytmu aktywnej kontroli przepływu wstecznego i prostownika aktywnego możliwe jest znaczące zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz strat związanych z jej przetwarzaniem.
  • Ekologiczna metoda regeneracji roztworów chlorku miedzi stosowanych w procesie trawienia obwodów drukowanych, zgłoszony przez Instytut Metali Nieżelaznych z Gliwic i „MATUSEWICZ" Budowa Maszyn S.j. z Gryfowa Śląskiego – opracowana metoda jest bezkonkurencyjna zarówno pod względem technologicznym i ekonomicznym, jak i ekologicznym. Konstrukcja nowego reaktora pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej dyspersji tlenu, co prowadzi do uzyskania dużych wydajności i szybkości procesu utleniania miedzi.
  • Urządzenie rehabilitacyjno-rekreacyjne TORQWAY, zgłoszony przez TORQWAY Sp. z o.o. z Torunia – TORQWAY to pojazd z napędem ręcznym łączący w sobie funkcje pojazdu sportowego i rekreacyjnego. Może służyć jako mini siłownia i narzędzie ruchowe wspierające rehabilitację.
Konkurs Polski Produkt Przyszłości, którego celem jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów, mających szansę zaistnieć na rynku polskim, przeprowadzany jest w trzech kategoriach – produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca. Źródło: PARP

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama