reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony bolan dreamstime.com Rynki | 11 grudnia 2015

Rynek EMS w Europie

Jak sobie radzą firmy zajmujące się montażem kontraktowym i jakie są perspektywy dla tego rynku? Firma Reed Electronics Research w swoim ostatnim raporcie dostarcza odpowiedzi na te pytania.
Rok 2014 to czas, gdy obroty firm świadczących usługi EMS z Europy Zachodniej spadły o 3% w porównaniu do roku poprzedniego. Lepiej wyglądała sytuacja w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie, dzięki czemu przychody w branży EMS w regionie CEE/MENA (Central and Eastern Europe, Middle East North Africa) wzrosły o 0,5% w tym okresie.

I chociaż już trzeci rok z rzędu można zaobserwować polepszanie sytuacji ekonomicznej w strefie euro oraz w całej Unii Europejskiej, to poprawa nie następuje już tak szybko, a czynniki takie jak spowolnienie na światowych rynkach wschodzących i narastające napięcie geopolityczne wpływają na pogorszenie perspektyw wzrostu na rok 2015 oraz 2016.

Niemniej sytuacja w branży montażu kontraktowego nie będzie wyglądała tak źle. Reed Electronics Research prognozuje, że przychody za 2015 rok w tym sektorze wyniosą 25,6 mld EUR, przy czym większość, bo 15,15 mld EUR, wypracują firmy z Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Analitycy Reed Electronics Research uważają, że sytuacja będzie się dalej poprawiać do 2019 roku, gdy przychody z rynku EMS w Europie osiągną 27,37 mld USD. Średni roczny wzrost w regionie CEE/MENA w latach 2014-2019 wyniesie 1,4% (16,21 mld EUR w 2019 roku), natomiast średni roczny wzrost w Europie Zachodniej wyniesie 1,48% (11,16 mld EUR w 2019 roku).

W Europie działa ponad 100 firm oferujących usługi montażu na zlecenie, ale na rynku dominują 3 globalne firmy: Foxconn, Flextronics oraz Jabil, których łączne przychody w 2014 roku stanowiły 44,5% przychodów całej branży (90% z tego pochodziło z fabryk w Europie Środkowej i Wschodniej, działających w sektorze 3C - the Computer, Consumer and Communication). Rozszerzając tę analizę: 50 największych firm generuje 75% przychodów w branży, czyli 19,1 mld EUR. Eksperci Reed Electronics Research uważają, że można się spodziewać, że konsolidacja w branży będzie postępować, na co wpływ mają silna konkurencja cenowa, słaby wzrost ekonomiczny oraz rosnące wymagania klientów dotyczące rozszerzania zakresu usług związanych z projektowaniem czy serwisem.

A jakie branże są najatrakcyjniejsze dla firm EMS? Dla przedsiębiorstw z Zachodniej Europy są to sektory: kosmiczny, obronny, motoryzacyjny, medyczny, przemysłowy, kontroli i oprzyrządowania oraz telekomunikacyjny. Dobrych wzrostów można się także spodziewać w takich obszarach jak: energetyka, transport, oświetlenie LED oraz energia odnawialna. Z kolei w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz innych krajach o niskich kosztach produkcji główny nacisk położony jest na produkcję małych i średnich serii o dużej różnorodności.

Źródło: Reed Electronics Resarch

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-2