reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© lavitreiu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 grudnia 2015

Eyescan zdiagnozuje na podstawie tęczówki oka

Urządzenie skanujące oko to wynalazek studentów Politechnik Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Eyescan umożliwi lekarzom postawienie wstępnej diagnozy.
Eyescan ma składać się ze specjalnego urządzenia, które będzie skanowało oko. Następnie dane będą analizowane i wysyłane do wirtualnej bazy danych, a lekarz, korzystając z aplikacji, odczyta dane i wstępną diagnozę. Będą tam wypisane m.in. zmiany jakie zaszły w organizmie oraz lista potencjalnych chorób – informuje serwis PAP – Nauka w Polsce. Urządzenie skanujące oko ma być zintegrowane z aplikacją na smartfon i tablet.

Na obecnym etapie wynalazku stworzony jest prototyp oprogramowania do analizowania obrazu tęczówki. Kolejnym krokiem będzie konstrukcja urządzenia do skanowania oka w odpowiednich warunkach oświetleniowych, ale na to potrzebne są środki finansowe – informuje PAP jeden z twórców projektu Marcin Joka.
Badacze odwołują się do irydologi, czyli nauki zajmującej się badaniem tęczówki oka i dna oka, którego celem jest ocena aktualnego stanu zdrowia. Po konsultacjach pomysłu z lekarzami, okazało się, że część z nich jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Marcin Joka powiedział, że w Polsce lekarze są podzieleni co do skuteczności irydologii, ale np. w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech zaczyna się ją wprowadzać do normalnej praktyki lekarskiej.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 22 2017 09:19 V8.5.4-1