reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© michal mrozek dreamstime.com Nauka | 02 grudnia 2015

Nowa komora bezodbiciowa na Politechnice Wrocławskiej

Uczelnia uruchomiła stanowisko pomiarowe służące m.in. do pomiaru anten oraz badania parametrów urządzeń radiowych. Będzie też możliwość uzyskania certyfikatów zgodności z normami unijnymi.
Nowa komora ma wymiary wewnętrzne 5 x 5 x 11 m i jest jedną z większych w Polsce. Obecnie prowadzone są w niej pomiary testowe, a wkrótce rozpocznie się procedura uzyskiwania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Po uzyskaniu akredytacji badania prowadzone na nowym stanowisku będą mogły stanowić podstawę do uzyskiwania certyfikatów zgodności z obowiązującymi normami unijnymi. To niezwykle ważne, bowiem tylko urządzenia radiowe posiadające odpowiednie certyfikaty mogą być wprowadzone do handlu na rynku europejskim – informuje „Pryzmat”, magazyn Politechniki Wrocławskiej.

W komorze będą prowadzone pomiary charakterystyk promieniowania anten w tzw. polu bliskim oraz pomiar parametrów radiowych urządzenia radiokomunikacyjnych, tzw. pomiary OTA, a także badania urządzeń radiowych i multimedialnych w zakresie niepożądanych emisji radiowych.

Nowe stanowisko zostało wyposażone również w drukarkę 3D i system do prototypowania płytek drukowanych, co umożliwi świadczenie kompleksowej usługi badawczej i rozwojowej na rzecz podmiotów gospodarczych w zakresie projektowania i prototypowania anten, urządzeń radiowych i multimedialnych.

To druga tego typu komora działająca na Politechnice Wrocławskiej. Oprócz niej funkcjonuje także komora antenowa o wymiarach 3,5 x 3,5 x 2 m, która powstała kilkanaście lat temu i jest przeznaczona do pomiaru małych anten.

Źródło: Magazyn Politechniki Wrocławskiej “Pryzmat”

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-2