reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© michal mrozek dreamstime.com Nauka | 02 grudnia 2015

Nowa komora bezodbiciowa na Politechnice Wrocławskiej

Uczelnia uruchomiła stanowisko pomiarowe służące m.in. do pomiaru anten oraz badania parametrów urządzeń radiowych. Będzie też możliwość uzyskania certyfikatów zgodności z normami unijnymi.
Nowa komora ma wymiary wewnętrzne 5 x 5 x 11 m i jest jedną z większych w Polsce. Obecnie prowadzone są w niej pomiary testowe, a wkrótce rozpocznie się procedura uzyskiwania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Po uzyskaniu akredytacji badania prowadzone na nowym stanowisku będą mogły stanowić podstawę do uzyskiwania certyfikatów zgodności z obowiązującymi normami unijnymi. To niezwykle ważne, bowiem tylko urządzenia radiowe posiadające odpowiednie certyfikaty mogą być wprowadzone do handlu na rynku europejskim – informuje „Pryzmat”, magazyn Politechniki Wrocławskiej.

W komorze będą prowadzone pomiary charakterystyk promieniowania anten w tzw. polu bliskim oraz pomiar parametrów radiowych urządzenia radiokomunikacyjnych, tzw. pomiary OTA, a także badania urządzeń radiowych i multimedialnych w zakresie niepożądanych emisji radiowych.

Nowe stanowisko zostało wyposażone również w drukarkę 3D i system do prototypowania płytek drukowanych, co umożliwi świadczenie kompleksowej usługi badawczej i rozwojowej na rzecz podmiotów gospodarczych w zakresie projektowania i prototypowania anten, urządzeń radiowych i multimedialnych.

To druga tego typu komora działająca na Politechnice Wrocławskiej. Oprócz niej funkcjonuje także komora antenowa o wymiarach 3,5 x 3,5 x 2 m, która powstała kilkanaście lat temu i jest przeznaczona do pomiaru małych anten.

Źródło: Magazyn Politechniki Wrocławskiej “Pryzmat”

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 08 2017 11:27 V8.5.6-1