reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pengyou93 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 grudnia 2015

Dwa projekty z zakresu fotoniki z dofinansowaniem

NCBR i Departament Gospodarki, Technologii i Badań Senatu Berlina przyznały dofinansowanie dwóm projektom z obszaru fotoniki. Wśród uczestników konsorcjów: Lars Lighting i Elmat.
Fotonika jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która łączy optykę, elektronikę i informatykę. Ta dziedzina techniki staje się wszechobecna, począwszy od systemów energetycznych aż po zaawansowane, precyzyjne układy robotyki i technologie kosmiczne. Odgrywa również ważną rolę w tworzeniu technologii w służbie bezpieczeństwa państwa. W wielu dziedzinach polskie firmy oraz instytuty naukowe należą do światowej czołówki, a zwłaszcza w obszarze materiałów i podzespołów fotonicznych czy urządzeń pomiarowych. Świadczy o tym wielkość eksportu stanowiąca ponad 90% produkcji tych firm, a także liczne zaproszenia do prezentacji sprzętu i urządzeń, również dla armii Stanów Zjednoczonych – pisze firma PCO w podsumowaniu konferencji branżowej: „Optoelektronika dla bezpieczeństwa państwa i obywateli”.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Departament Gospodarki, Technologii i Badań Senatu Berlina ustalili wspólną listę projektów rekomendowanych do dofinansowania. Oto wybrane projekty:
  1. Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), Elmat: „Półprzewodnikowe źródło pojedynczych fotonów do bezpiecznej światłowodowej komunikacji kwantowej w zakresie 1.3 μm”.
  2. Lars Lighting, Instytut Technologii Elektronowej: „Adaptacyjny Sterowany Obecnością Zintegrowany i Regulowany System Oświetlenia”.

Źródło: NCBR, PCO SA

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2