reklama
reklama
reklama
© lavitreiu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 listopada 2015

Giganci inwestują w sztuczną inteligencję

Największe firmy technologiczne na świecie pracują nad rozwiązaniami działającymi w oparciu o sztuczną inteligencję. Kto? Wszyscy!
Chociaż takie osobistości ze świata nowych technologii jak Steve Hawking czy Elon Musk ostrzegają nas przed sztuczną inteligencją i wskazują na konieczność ścisłej kontroli rozwoju tej dziedziny, nie przeszkadza to gigantom takim jak Google, Facebook czy Microsoft osiągać kolejnych sukcesów na polu AI (artificial intelligence). Kto zatem inwestuje w sztuczną inteligencję?
  1. Google: w 2014 roku firma kupiła start-up DeepMind za 400 mln USD, Google koncentruje się na kwestii uczenia się maszyn, a w listopadzie ogłosiło, że system TensorFlow – czyli biblioteki sztucznej inteligencji – będzie dostępny dla każdego.

  2. Facebook: największy na świecie portal społecznościowy w listopadzie poinformował, że znacznie zwiększa nakłady na badania i rozwój w obszarze sztucznej inteligencji. Dotyczy to między innymi asystenta głosowego Facebook M.

  3. Microsoft: firma z Redmond pracuje nad mechanizmami rozpoznawania emocji – to część projektu Oxford, który dotyczy właśnie rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

  4. IBM: o Watsonie świat na dobre usłyszał, gdy superkomputer wygrał teleturniej Jeopardy (polskim odpowiednikiem był Va banque). IBM połączył swoje siły z firmą NVIDIA, której procesory znacznie przyspieszyły działanie Watsona.

  5. Skype: firma postawiła na rzecz niezwykle przydatną użytkownikom programu i rozwija system tłumaczący rozmowy na żywo, w którym syntezator mowy przekazuje odbiorcy przetłumaczoną wypowiedź.

  6. Apple: w rozwoju asystenta Siri wspomoże Apple kupiony w tym roku start-up Vocal IQ, oferujący software rozpoznający mowę działający w oparciu o AI.

  7. Amazon: uruchomiony przez firmę fundusz Alexa ma inwestować w rozwój sztucznej inteligencji. 100 mln USD przeznaczonych będzie na skonstruowanie urządzenie, z którym da się porozmawiać, jak z człowiekiem.

  8. Toyota: firma motoryzacyjna przeznaczy w ciągu 5 lat 1 mld USD na uruchomienie i działalność firmy Toyota Research Institute; główna tematyka badań ma dotyczyć zagadnień związanych z poprawą bezpieczeństwa jazdy.

  9. SpaceX: Elon Musk przestrzega przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją, ale jednocześnie finansuje rozwój bezpiecznej sztucznej inteligencji, na co przeznaczył przeznaczył 10 mln USD. Pracami zajmie się 37 zespołów z całego świata, które wygrały konkurs organizowany przez Future of Life Institute.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
August 13 2017 16:10 V8.5.9-2