reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nyul dreamstime.com Nauka | 20 listopada 2015

Uniwersytet Wrocławski bliżej elektroniki

Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego w porozumieniu z firmami IT, otworzył nowy kierunek „Informatyka stosowana i systemy pomiarowe”, na którym duży nacisk zostanie położony na umiejętności praktyczne.
Wydział Fizyki i Astronomii (WFA) Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr), przy wsparciu specjalistów z wrocławskich firm IT zrzeszonych w Radzie Pracodawców WFA, naukowcy kształcący fizyków komputerowych oraz eksperymentatorów opracowali nowatorski program kształcenia dla nowo utworzonego kierunku Informatyki stosowanej i systemów pomiarowych. Program przewiduje między innymi:
  • łączenie tradycyjnych kompetencji programistycznych z umiejętnościami charakterystycznymi dla nowych technologii (zarówno informatycznych, jak i elektronicznych );
  • kształtowanie umiejętności wykorzystywania wiedzy z zakresu fizyki i matematyki do tworzenia modeli i symulacji zjawisk występujących w realnym świecie;
  • poznanie architektury systemów kontrolno-pomiarowych i systemów wbudowanych; kształcenie kompetencji miękkich w trakcie realizacji projektów zespołowych.
Studenci mogą wybierać pomiędzy trzema ścieżkami: programisty, elektronika oraz fizyka komputerowego. Istotną częścią programu nowych studiów są liczne projekty
- Siłą nowego kierunku jest wzbogacenie programu informatyki stosowanej o elementy elektroniki, metodologii prowadzenia eksperymentów fizycznych oraz zadbanie o rozwój kompetencji inżynierskich związanych z projektowaniem i realizacją systemów kontrolno-pomiarowych. W procesie kształcenia studentów szczególny nacisk położony został na edukację poprzez zajęcia praktyczne, w tym projekty indywidualne i zespołowe realizowane wspólnie z firmami z nami współpracującymi – komentuje Radosław Wasielewski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
grupowe oraz praktyki studenckie realizowane w dolnośląskich przedsiębiorstwach, które pomogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Po zakończeniu studiów na kierunku Informatyka stosowana i systemy pomiarowe studenci będą mogli kontynuować naukę, jak i podjąć pracę w biznesie związanym z szeroko pojętym oprogramowaniem, systemami pomiarowymi oraz z urządzeniami wbudowanymi, w których edukację zaangażowała się firma Grinn, producent platformy Chiliboard.

Uwzględnienie opinii pracodawców o aktualnych potrzebach rynku sprawia, że edukacja wyższa jest nie tylko coraz wyższej jakości, ale także bardziej odpowiada potrzebom studentów, którzy są lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Z kolei pracodawcom łatwiej dotrzeć z ofertami do studentów, którzy mają praktyczne doświadczenie. Dzięki temu rynek pracy i cykl edukacji są ze sobą bardziej powiązane. Jednocześnie odpowiadają na zmiany, jakie wymusza rynek – mówi Łukasz Gajda, CTO firmy Grinn.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2017 20:30 V8.8.9-2