reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 listopada 2015

422 mln EUR na „Kredyt na innowacje”

Kredyt technologiczny będzie dostępny już w tym roku: 7 grudnia rusza pierwszy konkurs w ramach działania „Kredyt na innowacje technologiczne”, Programu Inteligentny Rozwój.
„Kredyt na innowacje technologiczne” to nowe wcielenie znanego przedsiębiorcom „Kredytu technologicznego”, z którego w poprzedniej perspektywie finansowej skorzystało 600 firm. Nowy program będzie jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP w obecnym rozdaniu środków unijnych. Wspierane będą wdrożenia innowacji o charakterze technologicznym; do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln EUR. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały czas na złożenie wniosków o dofinansowanie do 20 stycznia 2016 roku.

Konkurs ogłosił Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). BGK podpisał umowy współpracy z 17 bankami, które będą udzielać kredytu przedsiębiorstwom z sektora MŚP.

- Ogromne zainteresowanie przedsiębiorców wskazuje, że może on powtórzyć sukces „Kredytu technologicznego” - swojego poprzednika z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) – powiedział wiceprezes - pierwszy zastępca prezesa zarządu BGK Radosław Stępień. – W nowym programie wprowadzonych zostało szereg usprawnień: skrócony czas oceny wniosków, więcej pieniędzy na każdy projekt i rozszerzenie możliwości finansowania kosztów wdrożenia innowacji. Bardzo ważna zmiana dotyczy także zasady składania wniosków – warunek „kto pierwszy ten lepszy” zastąpi zasada „kto najlepiej spełni postawione kryteria”. Dzięki temu dofinansowanie otrzymają najbardziej innowacyjne technologie – dodał Stępień.

- Zakładamy, że Kredyt na innowacje technologiczne PO IR w blisko 70% będzie finansował projekty w kategorii przemysłu wysokiej i średnio wysokiej technologii oraz usług wysokiej technologii i pozostałych usług opartych na wiedzy. (...) Ministerstwo Gospodarki planuje wsparcie ok. 400 inwestycji, w ramach których powstanie ponad 1500 miejsc pracy - powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Bezpośrednią korzyścią dla firm jest dotacja w postaci premii technologicznej, stanowiąca częściową spłatę kredytu technologicznego udzielanego przez banki na realizację inwestycji technologicznej. Maksymalna wysokość premii technologicznej w nowej odsłonie konkursu wzrośnie z 4 do 6 mln PLN. Dodatkowo przedsiębiorca nie będzie musiał ponosić wydatków na opinie o nowej technologii, które wcześniej stanowiły załącznik do wniosku o dofinansowanie, a funkcje te przejmie ocena innowacyjności przez panel ekspertów w BGK.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2017 20:30 V8.8.9-2