reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rob bouwman dreamstime.com Rynki | 12 października 2015

Sprzedaż pecetów znowu spadła

Światowa sprzedaż komputerów PC spadła w trzecim kwartale 2015 roku o 7,7% r/r - raportuje firma analityczna Gartner, ale zaznacza, że widać oznaki stabilizacji.
W trzecim kwartale 2015 roku na świecie sprzedano 73,7 mln sztuk komputerów PC. Światowy rynek komputerów PC odnotował wzrost cen o około 10% w ciągu bieżącego roku, głównie z powodu gwałtownego wzrostu wartości dolara w stosunku do lokalnych walut, co przełożyło się na spadek sprzedaży – [/i]ocenia Mikako Kitagawa, główny analityk w Gartner. Dotyczy to przede wszystkim regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), Japonii i Ameryki Łacińskiej, gdzie spadek osiągnął wartość dwucyfrową. Region Azji i Pacyfiku oraz Stany Zjednoczone charakteryzowały się większą stabilnością.

Premiera systemu Windows 10, która miała miejsce w trzecim kwartale 2015 roku, nie wpłynęła mocno na sprzedaż. Analitycy Gartnera oceniają, że nowy system był instalowany raczej na komputerach będących już w użytku, niż na nowych; może natomiast wpłynąć na wzrost sprzedaży w okresie przedświątecznym.

Na koniec szczypta optymizmu: chociaż wyniki trzeciego kwartału wprawiają raczej w ponury nastrój, to według badań Gartnera 50 proc. ankietowanych konsumentów zamierza kupić komputer PC w ciągu następnych 12 miesięcy, podczas gdy tablet zamierza nabyć jedynie 21% ankietowanych.

A oto wstępne wyniki sprzedaży komputerów PC w 3Q2015 wg Gartnera:© Gartner

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2