reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wrocławska Nauka | 09 października 2015

Eksperyment FREDE poleciał w stratosferę

W tym tygodniu z kosmodromu w szwedzkiej Kirunie w stratosferę poleciał balon z aparaturą zbudowaną przez studentów z pięciu europejskich uczelni, w tym studentów z Politechniki Wrocławskiej.
Start balonu był efektem prac w ramach programu BEXUS, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną, Szwedzką Krajową Radę ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR). REXUS/BEXUS to program eksperymentów rakietowych i balonowych, stworzony dla studentów szkół wyższych.

Zespół FREDE (ang. FREon Decay Experiment) z Politechniki Wrocławskiej, działający w kole naukowym WSAG, wysłał swoją aparaturę w stratosferę, żeby zbadać, jak bardzo szkodliwy jest freon.

Balon z chromatografem zbudowanym przez członków WSAG wzniesie się na wysokość około 30 km. Studenci mogą obserwować, co dzieje się z nim i z ich aparaturą dzięki zdjęciom z kamer zainstalowanych w gondoli balonu oraz odczytom z aparatury.

Źródło: Pryzmat – magazyn Politechniki Wrocławskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1