reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PillBox Przemysł elektroniczny | 06 października 2015

Elektroniczne pudełko na leki na Kickstarterze

Tym razem polski start-up zbiera fundusze na rozwiązanie, które jest naprawdę potrzebne – PillBox - inteligentny dozownik leków z pewnością przydałby się w niejednym domu.
Elektroniczne pudełko na leki opracował zespół młodych ludzi, w skład którego wchodzą m.in. studenci, doktoranci i absolwenci Politechniki Gdańskiej. Poprzedni produkt tego zespołu to aplikacja na smartfony, dr Pocket, czyli rodzaj asystenta, który zarządza przyjmowaniem leków. Teraz inżynierowie poszli o krok dalej i stworzyli inteligentny dozownik, który odmierzy odpowiednią dawkę leku i przypomni o tym, żeby ją wziąć. Urządzenie współpracuje z aplikacją dr Pocket. PillBox wydaje odpowiednią dawkę leku, umieszczając ją w jednym ze specjalnych pojemników. Gdy przychodzi czas na przyjęcie lekarstwa, PillBox sygnalizuje to za pomocą sygnału świetlnego i dźwiękowego.

- Nasz produkt kierujemy do osób regularnie przyjmujących leki oraz ich opiekunów. System dba o to, aby chory przyjął właściwy lek we stosownym czasie, informując go o tym za pośrednictwem telefonu – mówi współtwórca PillBox, Sebastian Mul, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

System pozwala na zdalną opiekę nad osobą przejmującą leki, a jego obsługa jest intuicyjna. Aby wprowadzić lek do aplikacji, wystarczy zeskanować kod kreskowy z opakowania leku i wybrać użytkownika, dla którego lek jest przeznaczony. Dzięki systemowi powiadomień oraz dostępowi do historii leczenia, można zdalnie kontrolować proces leczenia u podopiecznego i co najważniejsze – błyskawicznie reagować w przypadku nieprawidłowości. Dr Pocket informuje także o przeciwwskazaniach wynikających z przyjmowania danego leku lub ewentualnym konflikcie pomiędzy składnikami dwóch leków.

PillBox został także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Podczas prototypowania urządzenia, postanowiliśmy w sposób szczególny wesprzeć osoby niewidome. Aby wyeliminować ryzyko przyjęcia nieodpowiedniego leku, urządzenie wysuwa linie naprowadzające, po których użytkownik przesuwa palec, a te doprowadzają go do właściwego pojemnika z lekiem – mówią autorzy PillBox.

– Naszemu zespołowi udało się stworzyć komunikujący się z platformą prototyp urządzenia PillBox oraz układ wydający odpowiednią dawkę leku. Aby wdrożyć produkt na rynek niezbędne jest pozyskanie funduszy, które zbieramy na portalu crowdfundingowym – mówią inżynierowie.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze produkcja pierwszej serii elektronicznych dyspenserów leków będzie miała miejsce w drugiej połowie 2016 roku. Już dziś można wesprzeć projekt na portalu Kickstarter.Twórcy PillBox oraz systemu dr Poket działają w sześcioosobowym zespole, w skład którego wchodzą: Marcin Michalak, Mateusz Zauliczny, Sebastian Mul, Zuzanna Struczewska, Maciej Zasada oraz Maciej Jurewicz.

Źródło: © Politechnika Gdańska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1