reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Grinn Przemysł elektroniczny | 02 października 2015

Grinn w Polskim Klastrze Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy

Wrocławska firma konstruktorska Grinn jest jednym z podmiotów rozpoczynających właśnie współpracę z Polskim Klastrem Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy, którego działalność ruszyła w tym roku.
W obszarze IoT Grinn tworzy dla globalnych marek. Współpracuje z międzynarodowymi partnerami: Telit, Texas Instruments, Wurth Elektronik oraz jednostkami naukowymi, a teraz włączyła się w ekosystem firm oraz ośrodków badawczo-rozwojowych współpracujących w obszarze IoT.

- Przystępujemy do Klastra, bo naszym celem jest wdrażanie na polski rynek innowacyjnych produktów i rozwiązań. Ponadto lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Dlatego jestem przekonany, że dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w implementowaniu najnowszych technologii i tworzeniu nowatorskich produktów będziemy silnym partnerem, który w pełni zrealizuje założenia Klastra i przyczyni się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności – mówi Łukasz Gajda, CTO Grinn. Firma Grinn od 2008 zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych dla przedsiębiorstw z różnych branż. Specjalizuje się w systemach embedded, projektowaniu płyt PCB typu high-speed oraz urządzeń o bardzo niskim poborze mocy, elektronice analogowej i projektach wykorzystujących układy FPGA. Flagowym produktem firmy jest chiliSOM, czyli miniaturowy moduł komputerowy, bazujący na procesorze z rdzeniem ARM Cortex-A8. Konstrukcja modułu umożliwia łatwe wbudowanie do projektowanego urządzenia, a wśród licznych zastosowań można wymienić właśnie aplikacje internetu rzeczy.

Liczba urządzeń podłączonych do sieci już na przełomie 2008 i 2009 przekroczyła liczbę mieszkańców naszego globu. McKinsey Global Institute szacuje, że wartość rynku IoT w 2025 r. osiągnie poziom 4-11 bln dol. Liczby te potwierdzają dynamiczny rozwój IoT i wygląda na to, że internet rzeczy wpłynie na wszystkie gałęzie przemysłu. Skala zastosowań jest bowiem ogromna – od rzeczy codziennego użytku po systemy obronne. Internet rzeczy ma wpływ nie tylko na projektowanie elektroniki, ale jest wyzwaniem dla biznesu, dlatego badania, rozwój i wdrożenia IoT są tak ważne, a popularyzacja IoT odegra kluczową rolę w procesie budowy gospodarki przyszłości.

- Kierunek i tempo rozwoju IoT zależą od producentów i usługodawców. Elementem, który może wyróżnić konkretny produkt lub usługę na tle konkurencji, w znacznej mierze jest jego wartość dodana. Dlatego powinny one opierać się na identyfikacji potrzeb, aktualnych danych i szybkim podejmowaniu decyzji. Warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce potencjał rozwoju IoT jest bardzo duży. Co nie zmienia faktu, że napotyka na bariery, których przykładem może być kwestia zasilania. Pomimo tego, że urządzenia wyposażone są w coraz bardziej wydajne baterie, prędzej czy później wymagają podłączenia do zasilania lub wymiany na nowe. To stanowi zaledwie jedno z wielu wyzwań dla firm. IoT to perspektywy nie tylko dla gospodarki, ale dla innowacyjności opartej na kreatywności. Naszym celem jest transfer wiedzy oraz innowacji w IoT, aby efektywnie wykorzystać ich potencjał, pokonać bariery i wykorzystać możliwości, które obecnie pozostają nieodkryte – komentuje Łukasz Gajda.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-1