reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pelfophoto dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 października 2015

Politechnika Białostocka zaprojektuje sztuczny nos

Politechnika Białostocka przygotowuje się do opracowania prototypu sztucznego nosa. W zeszłym tygodniu podpisano list intencyjny dotyczący współpracy uczelni ze Służbą Celną przy budowaniu i testowaniu tego urządzenia.
List intencyjny dotyczący współpracy przy budowaniu i testowaniu przez Służbę Celną tzw. elektronicznego nosa podpisali szef Służby Celnej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów nadinsp. Jacek Kapica oraz rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

- Implementacja pomysłu ma służyć rozszerzeniu katalogu instrumentów, które posiada Służba Celna. Myślę tu o stosowanych m.in. urządzeniach rentgenowskich, fiberoskopach, endoskopach czy też gęstościomierzach. Dziś korzystamy ze 120 psów, z doświadczenia celników, ale chcemy tę pracę jeszcze wspomagać. Chcemy wprowadzać nowe technologie. Ma temu służyć współpraca z Politechniką Białostocką. Zaimplementujemy pomysł Politechniki, by szybciej rozpoznawać kto jest klientem a kto delikwentem, chcemy pełniej identyfikować potencjalne zagrożenia. „Sztuczny nos” jest narzędziem uzupełniającym pracę celników. W ten sposób następuje synergia nauki z praktyką – powiedział nadinsp. Jacek Kapica po podpisaniu listu intencyjnego.

Rektor Politechniki Białostockiej w rozmowie z dziennikarzami opowiedział o zawiłościach technicznych danego rozwiązania. - Aktualnie specjaliści z dwóch dziedzin: chemii i fotoniki starają się wyodrębnić szczególne związki chemiczne, które znajdują się w „bukiecie zapachowym” każdej paczki papierosów. Są to związki chemiczne o bardzo skomplikowanej budowie. Po ich wskazaniu specjaliści z zakresu fotoniki będą konstruowali miernik i w ten sposób określimy obecność, bądź też nie, szukanego produktu – wyjaśniał rektor.

---
Źródło: Politechnika Białostocka

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2