reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© aleksandr volkov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 września 2015

Obraz doskonały dzięki laserom

Spółka TopGan, w kooperacji z IWC PAN i firmą Ammono, rozwija technologię produkcji laserów na bazie półprzewodników azotkowych.
- Obrazu z projektorów laserowych nie odróżnimy od widoku za oknem. Będzie doskonały. Do produkcji tych projektorów wykorzystywane będą lasery czerwone na bazie arsenku galu GaAs oraz zielone i niebieskie na bazie azotku galu GaN. Zmieszanie tych trzech barw w różnych proporcjach pozwala odtworzyć dowolną barwę widzianą ludzkim okiem. To będzie olbrzymi rynek. Z czasem w każdym telefonie komórkowym pojawi się taki projektor do wyświetlania filmików i zdjęć. Projektory na bazie azotku galu osiągną różne rozmiary – od komórki, poprzez coraz większe telewizory, aż po telebimy czy projektory kinowe – mówi prof. dr. hab. Michał Leszczyński z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN), wiceprezes TopGan dla portalu PAP – Nauka w Polsce.

Polacy to pionierzy w produkcji diod laserowych. Sprzedajemy je np. producentom zegarów atomowych, do których potrzeba wyspecjalizowanych laserów o odpowiednich długościach fali i mocach. Niszowe zastosowania polskich diod to m.in. komunikacja podwodna czy potrzeby wojskowości. Zdaniem prof. Leszczyńskiego, warto rozwijać w naszym kraju duży przemysł, bo w przyszłości lasery na bazie półprzewodników azotkowych – zielone, niebieskie, ultrafioletowe, stworzą zupełnie nowe rynki.

Przyszłościowe zastosowania diod laserowych to m.in. telekomunikacja, w szczególności na etapie tzw. ostatniej mili. Przez plastikowe światłowody, dzięki laserom azotkowym, będą transmitowane terabajty informacji pomiędzy komputerami, sensorami i detektorami. Według prof. Leszczyńskiego jest to niewyobrażalnie wielki rynek, potrzeba będzie po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset laserów do każdego budynku.

Lasery azotkowe znajdą też swoje miejsce przy wykrywaniu nowotworów, w wojskowości oraz w motoryzacji, gdzie zastąpią LED-y, oferując tańsze i i bardziej kierunkowe reflektory.

Na razie, jak przyznaje rozmówca PAP, diody laserowe mają dużo mniejszą wydajność niż LED-y. Jednak badacze wciąż pracują nad udoskonaleniem diod i w niedalekiej przyszłości okaże się, która technologia okaże się zwycięska.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1