reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© jirsak dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 października 2015

Wmurowano kamień węgielny pod najnowszy obiekt Technoparku

Nowy budynek centrum badawczego, unikatowy w skali światowej analizator ARUZ oraz sześć laboratoriów - za mniej niż rok zakończą się prace nad inwestycją BioNanoPark+.
Realizowany od 2010 roku projekt BioNanoPark wkracza w nową fazę. Do Łodzi spłyną kolejne miliony złotych na rozbudowę mieszczącego się w łódzkim Technoparku centrum wdrożeniowego dla przemysłu. Siedzibę znajdą tu laboratoria specjalizujące się w badaniach w obszarach tzw. life science.

- Dla Technoparku uruchomienie nowego obiektu laboratoryjnego to będzie nowe otwarcie – podkreślał Bogdan Wasilewski prezes zarządu Technoparku Łódź. - Realizowany od 2010 roku projekt wkracza w nową fazę, dzięki której do Łodzi spłyną kolejne miliony złotych dedykowanych rozwojowi nauki i wzmacnianiu konkurencyjności naszej gospodarki – wyjaśniał.

Już teraz BioNanoPark w łódzkim Technoparku to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln PLN, z czego 53 mln PLN pochodziło z UE. Mieszczą się w nim dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej, prowadzące dla biznesu, ale też dla krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych badania z zakresu m.in. medycyny, ochrony środowiska, farmacji. Wyniki swoich badań wdrażają tu w życie naukowcy z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego. W budynku znalazła się również przestrzeń dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują siedziby przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, takich jak: IT, R&D, czy telekomunikacja. Swoje miejsce ma tu pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych.

W roku 2013 koncepcję BioNanoPark poszerzono, na co dalsze unijne dofinansowanie udało się pozyskać w ramach tego samego projektu i zadania BioNanoPark+ w ramach umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Możliwe stało się wybudowanie nowego obiektu o powierzchni blisko 4000 m2 i utworzenie w nim sześciu laboratoriów, działających przede wszystkim na rzecz bio- i nanotechnologii. Jednym z nich jest Laboratorium Symulacji Molekularnych – jego podstawę stanowić będzie ARUZ, czyli gigantyczna cyfrowa probówka, która skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni. Powstaną także laboratoria: Badań Strukturalnych Nanomateriału, Biosensorów i Elektroniki Organicznej, Autentykacji Produktów, Medycyny Spersonalizowanej oraz Biotechnologiczne.

Inwestycje związane z zadaniem BioNanoPark+ zakończą się w sierpniu 2015 i pochłoną nieco ponad 92 mln PLN (w tym ARUZ – 20 mln PLN) przy czym środki unijne pokryją 85% tzw. kosztów kwalifikowanych. Łącznie w ramach podstawowego i rozszerzonego projektu BioNanoPark pozyskano z budżetu UE ponad 122 mln PLN.---
Źródło: © BioTechMed

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 13 2017 11:14 V7.8.0-1