reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© balint radu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 28 września 2015

USG do diagnostyki betonu

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG opracowali specjalne urządzenia – impaktory, które umożliwiają bezinwazyjne przeprowadzenie diagnostyki betonu.
Wynalazek naukowców Politechniki Gdańskiej ma tę główną przewagę nad tradycyjnymi sposobami diagnostyki betonu, że nie wymaga stosowania odwiertów. – Nasza technologia umożliwia przeprowadzenie diagnostyki betonu w sposób całkowicie nieinwazyjny. W żaden sposób nie naruszamy struktury badanego elementu. Polega ona na użyciu fal ultradźwiękowych do poszukiwania ubytków i oceny materiału lub jego jednorodności. Badanie przeprowadza się z zastosowaniem stworzonych przez nas impaktorów. Sposób działania można porównać do urządzeń USG stosowanych do badania człowieka – wyjaśnia prof. Krzysztof Wilde, kierownik Katedry Wytrzymałości Materiałów.


– Uzyskaliśmy małe, proste urządzenia, które pozwalają inżynierom stosować diagnostykę ultradźwiękową w powtarzalny, prosty sposób. Impaktory nie wymagają obsługi osoby z długoletnim doświadczeniem lub specjalistyczną wiedzą naukową. Badanie impaktorem może wykonać praktycznie każda osoba po krótkim przeszkoleniu – dodaje prof. Wilde.
Naukowcy stworzyli trzy rodzaje impaktorów: piezoelektryczny, cięgnowy oraz mechaniczno-magnetyczny. Różnią się one metodą działania, ale wszystkie wzbudzają fale diagnostyczne ultradźwiękowe. Przeznaczone są przede wszystkim do lokalizacji nieciągłości w betonie, oceny głębokości rys i pęknięć oraz poszukiwania obszarów betonu o innej gęstości. Wykorzystanie diagnostyki ultradźwiękowej pozwala wyznaczyć rzeczywistą geometrię betonowanych elementów konstrukcji oraz właściwości mechanicznych badanego materiału. Metoda ta sprawdza się przy diagnostyce dróg i nabrzeży betonowych, ale przede wszystkim stosowana jest do betonowych elementów konstrukcyjnych, takich jak płyty, belki i słupy.

Impaktory do diagnostyki betonu otrzymały wsparcie w projekcie ,,Inkubator Innowacyjności” realizowanym przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. Wsparcie obejmowało wykonanie analizy stwierdzającej potencjał technologiczny wynalazku, która potwierdziła innowacyjność i atrakcyjność rynkową rozwiązania.

---
Źródło: Politechnika Gdańska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 12:38 V9.2.10-2