reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© vladek dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 września 2015

Umowa konsorcjum PGZ do programu “Gryf” podpisana

W siedzibie PGZ w Radomiu została dzisiaj podpisana umowa konsorcjum w celu złożenia oferty na system bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu o kryptonimie „Gryf”.
W skład konsorcjum wchodzą: PGZ SA, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 SA, PIT-Radwar SA, MESKO SA oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA. Liderem konsorcjum jest PGZ SA.

W ramach podpisanego porozumienia, spółki pod przewodnictwem PGZ złożą wspólną ofertę w zakresie produkcji, rozwoju, modernizacji oraz utrzymania systemu bezzałogowych statków powietrznych. Podstawą do jego opracowania będzie system Hermes 450, produkowany przez firmę Elbit Systems Ltd. – jednego z wiodących producentów SBSP na świecie.
- Konsorcjum pozwoli na opracowanie nowoczesnego systemu bezzałogowych statków powietrznych, który będzie odpowiadał wymogom polskich Sił Zbrojnych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGZ. – Dzięki szerokiemu udziałowi strony polskiej oraz współpracy z zagranicznym partnerem w postaci Elbit Systems, Polska ma szansę opracować własną wersję systemu bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu z możliwością ich późniejszej sprzedaży na rynki zewnętrzne – podkreślił Dąbrowski.

Dodatkowo, spółki konsorcjum będą odpowiedzialne za budowę Centrum Kompetencyjnego BSP (na bazie istniejącej już infrastruktury WZL nr 2), które będzie realizowało prace w zakresie budowy, modernizacji, serwisowania i szkolenia, a w przyszłości także projektowania.

W ubiegłym tygodniu PGZ podpisała umowę o współpracy z izraelską firmą, której celem jest dostarczenie polskiej armii systemu bezzałogowych statków powietrznych (SBSP) kategorii taktyczne średniego zasięgu.

- Dzięki osiągniętemu porozumieniu, Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła rozwijać kompetencje w sektorze lotniczym, który należy do strategicznych punktów realizacji „Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2015-2030”. Pomóc w tym ma pełny transfer technologii połączony z wiedzą i zdolnościami operacyjnymi polskich spółek zbrojeniowych – przekonuje Dariusz Sokólski, członek zarządu PGZ.

Program „Gryf” zakłada dostarczenie dronów taktycznych średniego zasięgu dla polskiego wojska. Zgodnie z wymogami MON, system ten ma posiadać możliwości w zakresie wykorzystania uzbrojenia.

---
Źródło: PGZ

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-1