reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kennytong dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 września 2015

ESA: trzeci konkurs dla polskich firm

W czwartek, 17 września, Europejska Agencja Kosmiczna otworzyła trzeci konkurs dla polskich podmiotów w ramach Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu.
Jest to już trzecia edycja tego konkursu dedykowanego wyłącznie dla polskich podmiotów (firm i jednostek naukowo-badawczych). Najważniejszą zmianą w tegorocznym konkursie jest fakt, że propozycje konkursowe będą mogły być przesyłane w dowolnym okresie w trakcie jego trwania.

W celu zapewnienia jak najlepszego dostosowania krajowego sektora kosmicznego nowych państw członkowskich do udziału w programach i projektach po przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) umowy akcesyjne z Agencją ustanawiają specjalne mechanizmy, które obowiązują w okresie przejściowym. Tzw. Industry Incentive Scheme zakłada, że 45% składki na programy obowiązkowe będzie przeznaczane na „finansowanie działań mających na celu dostosowanie przemysłu, operatorów, środowiska naukowego i innych podmiotów do wymogów Agencji, w szczególności w zakresie działań obowiązkowych”.

Nabór wniosków projektowych na pierwszy konkurs w ramach Polish Industry Incentive Scheme zakończył się w dniu 1 maja 2013 roku. Polskie podmioty zgłosiły 73 wnioski na łączną kwotę ponad 17 mln EUR. W sierpniu 2013 roku odbyło się posiedzenie polskiego Zespołu Task Force, na którym eksperci zarekomendowali przyjęcie 35 projektów wskazanych przez ESA, z czego 69% to projekty realizowane przez przedstawicieli przemysłu. Całkowity budżet zaakceptowanych wniosków wyniósł prawie 6 mln EUR.

Drugi konkurs zakończył się 14 kwietnia 2014 roku. Zgłoszono 70 propozycji na kwotę około 13 mln EUR, z czego 21 ofert złożonych zostało przez instytuty naukowo-badawcze, a 49 wpłynęło z przedsiębiorstw. Wyniki konkursu zostały przedstawione we wrześniu 2014 roku na wspólnym posiedzeniu Zespołu Zadaniowego ESA-PL ("Task Force ESA-PL"). W wyniku prac Komisji zarekomendowano do wdrożenia 28 projektów na łączną kwotę ponad 5 mln EUR. Większość zarekomendowanych ofert dotyczy obszaru technologicznego i technicznego (15), obserwacji Ziemi (5) oraz nawigacji (5).

---
Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-2