reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© dmitriy shironosov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 września 2015

PGZ i Elbit wspólnie zaoferują drony

Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Elbit Systems Ltd. podpisały umowę o współpracy dotyczącą opracowania bezzałogowców dla polskiej armii w programie Gryf.
W ramach porozumienia PGZ, jako lider, i Elbit Systems, jako poddostawca, wspólnie złożą ofertę do Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej na systemu bezzałogowych statków powietrznych (SBSP) kategorii "taktyczne średniego zasięgu" w programie Gryf.

Elbit oferuje drony z rodziny Hermes, w tym SBSP typu Hermes 450, na bazie którego powstanie odpowiedni produkt dla Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z podpisaną dzisiaj umową Elbit zapewni transfer niezbędnej technologii, a dzięki jej spolonizowaniu montaż płatowca oraz produkcja głównych komponentów będzie odbywać się w Polsce. Porozumienie przewiduje także możliwość produkcji nowej konstrukcji na rynki zewnętrzne.

- Podpisujemy dzisiaj porozumienie z Elbit, aby wygrać postępowanie w programie "Gryf", dokonać transferu technologii, a docelowo produkować własne drony średniego zasięgu w oparciu o System BSP typu Hermes 450 - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ.

SBSP Hermes 450 są używane m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Brazylii. - Hermes 450 wykazał się wysoką przydatnością operacyjną we współczesnych konfliktach zbrojnych i akcjach stabilizacyjnych nie tylko na Bliskim Wschodzie, czy w konflikcie afgańskim, ale także w innych częściach świata. SBSP Hermes 450 wykonał ponad 500 000 godzin lotów operacyjnych, osiągając wysoki poziom niezawodności i bezpieczeństwa. Konstrukcja ta jest obecnie jednym z nielicznych SBSP w kategorii Taktyczne Średniego Zasięgu (TSZ), który jest w stanie spełnić wszystkie wymagania operacyjne określone w wymaganiach Ministerstwa Obrony Narodowej. Warto dodać, że w przypadku wyboru przez polską armię kolejnego członka rodziny Hermes, SBSP Hermes 900 będzie możliwość wykorzystania tej samej infrastruktury dla bezzałogowych systemów taktycznych średniego zasięgu i samolotów typu MALE – czytamy w komunikacie prasowym.

- Elbit Systems jest jednym z wiodących producentów BSP na świecie. Posiadamy doświadczenie i wiedzę obejmujące cały łańcuch wartości: od projektowania przez konstrukcję aż po eksploatację. Chcemy być obecni na polskim rynku i dostarczyć najlepsze rozwiązanie spełniające wymogi Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie taktycznych BSP w kooperacji z polskim przemysłem obronnym. We współpracy z Elbit polskie firmy będą mogły rozwinąć wyjątkowe na skalę światową kompetencje w tych obszarach – powiedział Elad Aharonson, wiceprezes Elbit Systems Ltd.

Elbit współpracuje już z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A., proponując produkcje najważniejszych elementów w oparciu o pełny transfer technologii, jak również rozwiązania całkowicie polskie. – Doświadczenie należących do PGZ WZL nr 2 i kompetencje Elbit pozwolą na opracowanie nowoczesnego systemu bezzałogowych statków powietrznych, który będzie dostosowany do wymogów współczesnego pola walki oraz potrzeb polskiej armii – powiedział Dariusz Sokólski, członek Zarządu PGZ S.A odpowiedzialny za rozwój.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-1