reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ABB Przemysł elektroniczny | 11 września 2015

ABB upraszcza strukturę

Firma planuje uzyskać 1 mld USD oszczędności w obszarze pracowników umysłowych, uwolnić 2 mld USD gotówki oraz zwiększyć aktywność w przejęciach. ABB uprości też strukturę – liczba dywizji zamniejszy się z 5 do 4.
Strategia ABB opiera się m.in. na reorganizacji struktury dywizyjnej, aby generować wzrost organiczny poprzez tworzenie większej wartości dla klientów, w sposób bardziej spójny i wydajny. W tym celu wykorzystywana jest łączona oferta w zakresie energetyki i automatyki.

– Zwróciliśmy ABB w stronę zwiększenia sprzedaży i zysku operacyjnego na akcję (EPS) w Etapie 1 strategii Next Level – powiedział prezes zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Dywizję Systemów Energetyki zmieniliśmy na lepsze, uprościliśmy strukturę i stworzyliśmy model działania, aby budować nową kulturę wysokiej wydajności. Dysponując takim fundamentem jesteśmy gotowi na Etap 2. Koszt programu został oszacowany na około 1,2 mld USD, z czego około 850-900 mln USD to koszty restrukturyzacji i pokrewne, a około 350 mln USD to koszty wdrożenia programu.

Od 1 stycznia 2016 roku ABB będzie funkcjonować w ramach usprawnionej struktury, obejmującej cztery dywizje. Nowa dywizja Power Grids położy nacisk na zmieniające się potrzeby klientów z sektora użyteczności publicznej, wykorzystując do tego kompletną ofertę z zakresu energetyki i automatyki dla przesyłu i dystrybucji, dostarczanej z jednego źródła – „power & automation for the grid”.

Innowacja technologiczna pozostaje fundamentem, decydującym o konkurencyjności ABB oraz głównym czynnikiem stymulującym zyskowny wzrost organiczny. Firma planuje nadal inwestować znaczne środki w Badania i Rozwój (R&D), rzędu 1,5 mld USD rocznie, lub stanowiące równowartość blisko 4 proc. swoich przychodów.

Z kolei oferta dla przemysłu oraz transportu i infrastruktury – „power & automation for the site” – będzie dostarczana przez trzy dywizje: Electrification Products ma łączyć biznesy niskich i średnich napięć, natomiast działy Automatyzacji Produkcji i Napędów oraz Automatyki Procesowej będą nadal się zmieniać, aktywnie odpowiadając na potrzeby klienta i zwiększając sprawność operacyjną.

ABB zamierza także realizować programy zwiększające wydajność pracowników umysłowych i poprawić proces zarządzania kapitałem obrotowym. Firma planuje uzyskać około 1 mld USD z tytułu zmniejszenia kosztów strukturalnych. Szacuje się, że lepsze zarządzanie kapitałem obrotowym uwolni co najmniej 2 mld USD gotówki do końca 2017, która zostanie przeznaczona na inwestycje charakteryzujące się wysokim poziomem zwrotu z poniesionych nakładów, badania i rozwój, przejęcia dokonywane w sposób metodyczny oraz zyski dla akcjonariuszy.

ABB modyfikuje swoje plany wzrostu przychodów w latach 2015-2020 zgodnie ze zmniejszonymi oczekiwaniami makroekonomicznymi utrzymując jednocześnie swoje ambitne cele odnośnie rynku. Średni planowany roczny wskaźnik wzrostu przychodów w okresie 2015-2020 wynosi obecnie 3-6 proc. (wcześniej 4-7 proc.). Kluczowymi czynnikami zmiany to m.in. spodziewany dalszy spadek cen ropy, oznaki spowolnionego wzrostu produkcji przemysłowej oraz gorsza niż w 2014 roku prognoza dla rynków wschodzących.Główne obszary działalności ABB to m.in. przyjazne dla środowiska rozwiązania dla wydajnej dystrybucji energii elektrycznej, takie jak rozdzielnica, która wykorzystuje gaz o znacznie niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Innym obszarem jest internet rzeczy, usług i ludzi, który umożliwia opartym na sieci internetowej rozwiązaniom automatyki i sterowania zwiększanie produktywności i jakości. Firma tworzy również przełomowe technologie, m.in. łącząc sztuczną inteligencję i druk 3D z rozwiązaniami w zakresie robotyki dzięki współpracy z innowacyjnymi partnerami i udziałowi kapitału zalążkowego, generowanemu poprzez ABB Technology Ventures.

© ABB

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2