reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© shawn hempel dreamstime.com Nauka | 04 września 2015

Naukowcy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Japonii wspólnie poprowadzą badania

Międzynarodowe zespoły naukowców z udziałem polskich jednostek naukowych będą prowadzić badania nad nowymi generacjami materiałów, także na potrzeby elektroniki.
Rekomendację do dofinansowania I konkursie inicjatywy „Współpraca państw V4-Japonia” otrzymało pięć projektów - wszystkie z udziałem jednostek naukowych z Polski. W nagrodzonych w konkursie badaniach uczestniczą: Instytut Wysokich Ciśnień PAN, krakowska AGH, Politechnika Śląska oraz dwukrotnie - Politechnika Warszawska.
Inicjatywa „Współpraca państw V4-Japonia” to podpisane w 2014 roku porozumienie krajów Grupy Wyszehradzkiej i Japonii, które ma wzmacniać i promować współpracę w zakresie badań i rozwoju oraz innowacyjność poprzez finansowanie wspólnych projektów. W jego ramach w styczniu 2015 roku ogłoszono pierwszy międzynarodowy konkurs na wspólne projekty badawcze i badawczo-rozwojowe w obszarze nowych materiałów i inżynierii materiałowej. Nabór wniosków odbywał się za pośrednictwem japońskiej Agencji ds. Nauki i Technologii, a projekty zostały poddane ocenie międzynarodowych zespołów ekspertów.

– Polscy naukowcy mają ogromny potencjał, który z powodzeniem może i powinien być wykorzystywany w ramach międzynarodowych programów i projektów badawczych. Zadaniem NCBR jest intensyfikacja działań polskich zespołów badawczych na arenie międzynarodowej, co czynimy m.in. poprzez inicjatywy takie jak współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej z Japonią – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR. – Wyniki oceny ekspertów cieszą nas tym bardziej, że polscy naukowcy uczestniczą w ambitnych i obiecujących projektach z udziałem renomowanych ośrodków badawczych, pełniąc w dwóch z nich rolę liderów – dodaje prof. Kurzydłowski.

Międzynarodowe zespoły naukowców będą prowadzić badania nad nową generacją materiałów na potrzeby elektroniki, energetyki i budowy maszyn oraz materiałów o unikalnych właściwościach, co pozwoli na ich wykorzystanie w ekstremalnych warunkach. Polacy pełnią rolę liderów w dwóch projektach, a w kierowanym przez prof. Michała Leszczyńskiego z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN projekcie „WISEGaN” uczestniczy m.in. prof. Hiroshi Amano z Nagoya University, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 roku. Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych materiałów na potrzeby optoelektroniki i fotowoltaiki.

Pozytywna ocena międzynarodowych ekspertów to przepustka do ubiegania się o dofinansowanie badań w realizujących porozumienie rządowych instytucjach w poszczególnych krajach. Na wsparcie udziału polskich jednostek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło ponad 600 tys. EUR.

---
Źródło: NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 12:38 V9.2.10-2