reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Technologie | 28 sierpnia 2015

Przełom w technologii reaktorów fuzyjnych

Tri Alpha Energy opracowała nowy prototyp kompaktowego reaktora fuzji jądrowej, w którym udaje się utrzymać plazmę w stabilnej formie znacznie dłużej, niż to dotychczas było możliwie i taniej niż oferował to tokamak.
Firma Tri Alpha Energy przedstawiła informację o udanych eksperymentach i przełomie jaki udało się dokonać w związku z budową ich reaktora fuzji jądrowej. Informację tę przedstawiono na łamach Science Magazine.

W ich prototypowym kompaktowym reaktorze fuzji jądrowej, udało im się uzyskać plazmę stabilniejszą, niż dotychczas. Jest to wprawdzie tylko 5 ms, lecz to znaczny krok w porównaniu do poprzednich eksperymentów, gdzie były to ułamki tego czasu.

Dalsze modyfikacje konstrukcji mają przynieść dalszy, znaczny wzrost stabilności plazmy. Ograniczeniem obecnej konstrukcji ma być jednak też dostępna moc. Sukces w utrzymaniu plazmy w tym czasie, w tak stosunkowo niewielkim urządzeniu, zawdzięcza się konfiguracji FRC („field reversed configuration”).

Konfiguracja ta ma stanowić znaczną przewagę nad powszechnie stosowanymi magnesami, jak to ma miejsce np. w reaktorze tokamak. Plazma w reaktorze Tri Alpha Energy wytwarzać ma własne pole magnetyczne i dzięki niemu utrzymywać się w samodzielnie w stabilnej formie.

Co więcej, technologia FRC jest prostsza i tańsza zarówno w pracy, jak i budowie niż reaktory klasy tokamak. Wykorzystuje się też tutaj bezpieczniejsze paliwa, jak podają twórcy. Specjalnie ukierunkowany strumień cząstek utrzymywać ma plazmę w miejscu.

Firma pragnie w przyszłym roku zaprezentować nowe wyniki swoich badań. Będą wykorzystywać inne potężniejsze cząsteczki do uformowania strumienia trzymającego plazmę, co zaowocować ma większą stabilnością i wyższą temperaturą plazmy. A to już ma być niedaleka droga do zbudowania efektywnego reaktora fuzyjnego, który zrewolucjonizuje energetykę na świecie, jak podają naukowcy.

Ogólnie szacuje się, że już w przeciągu kilku najbliższych lat, do 2020 roku będą gotowe działające prototypy, zdolne generować energię z wykorzystaniem tej technologii o mocy nawet 1 MW. Kolejne 20 lat ma dać wzrost efektywności tych technologii i ich upowszechnienie, zarówno w zasilaniu naszych domostw, ale też pojazdów różnego rodzaju, w tym statków kosmicznych. Technologia ta ma dawać też niemal nielimitowaną ilość energii, dzięki swojej wysokiej efektywności. Ma być przy tym bezpieczniejsza i czystsza niż konwencjonalne źródła energii. Wspomina się też o tym, że technologia ta może wyprzeć odnawialne źródła energii, z jakich korzystamy obecnie (jak wiatraki, panele słoneczne, itp.).Bardzo ciekawy opis i wstęp do technologii fuzji jądrowych.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2017 22:15 V8.9.2-1