reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony bolan dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 sierpnia 2015

Kolejny wynalazek naukowca z Politechniki Gdańskiej

Dr inż. Marek S. Makowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i PG opracował sposób i układ dyskretnej konwersji napięcia stałego, który pozwoli na łatwiejszą regulację napięcia w pompach ładunkowych oraz zwiększy ich sprawność energetyczną.
Pompy ładunkowe (konwertery) są prostym sposobem pozwalającym na realizację pomocniczych napięć zasilających w układach elektronicznych. Stanowią one miniaturowe bloki, które mają za zadanie zasilać i sterować innymi elementami elektronicznymi takimi jak wyświetlacze LED czy pamięć Flash wykorzystywaną w większości monitorów LCD, komputerów czy telefonów komórkowych. Istniejące konwertery tworzone były metodami intuicyjnymi lub metodą prób i błędów i nie wyczerpywały jednak wszystkich możliwości drzemiących w pompach ładunkowych.

Konwerter stworzony przez dr inż. Marka S. Makowskiego oparty jest na teorii opracowanej przez niego w latach 90’. - Wynalazek ten łączy prostotę konstrukcji z szerokim zakresem pracy, znacznie szerszym niż w innych znanych pompach ładunkowych. Zapewnia maksymalną sprawność energetyczną i szerszy zakres przetwarzania napięć, a jednocześnie minimalizuje powierzchnię danego układu scalonego. Średni przyrost sprawności energetycznej dla tego urządzenia sięga aż 10% – tłumaczy dr inż. Marek S. Makowski.
Opracowany układ jest rozwiązaniem kanonicznym wykorzystującym wszystkie możliwe wzmocnienia w określonej strukturze (maksymalne, minimalne, dodatnie, ułamkowe oraz ujemne). Doskonale sprawdzi się w energoelektronice do regulacji i stabilizacji napięcia lub prądu, jako stopień wysokosprawnego, impulsowego zasilacza. Swoje zastosowanie znajdzie również w medycynie i biologii jako przetwornica w rozrusznikach serca.

Obecnie trwają poszukiwania producenta zainteresowanego wdrożeniem i produkcją wynalazku.- Proces wdrożenia i produkcji jest podobny jak dla innych tego typu produkowanych urządzeń. Różnica jest taka, że w wyniku realizacji mojego wynalazku powstanie produkt o lepszych osiągach niż znane układy scalonych pomp ładunkowych – dodaje dr Makowski.

Sposób kanonicznej konwersji napięcia i układ do realizacji sposobu autorstwa dr. inż. Marka S. Makowskiego został doceniony i otrzymał wsparcie w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności” realizowanym w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. Wynalazek otrzymał dofinansowanie, także na realizację europejskiego zgłoszenia patentowego, oraz został wystawiony na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu, na których został uhonorowany brązowym medalem. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie analizy potencjału rynkowego dla tej technologii.

---
Źródło: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-2