reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rob hill dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 12 sierpnia 2015

Nowy materiał oparty na grafenie

2D-BNCO – czyli grafen, do którego dodano bor, azot i tlen – to nowy materiał, który reaguje na podczerwień i może odmienić noktowizory.
Naukowcom z Northeastern University, których badania były dofinansowywane przez amerykańską agencję departamentu obrony DARPA, uzyskali dwuwymiarową strukturę składającą się z boru, azotu, węgla i tlenu, reagującą na podczerwień.

Nowy materiał nie tylko reaguje na promieniowanie podczerwone, ale wykazuje również ciekawe właściwości magnetyczne, optyczne i elektryczne. Dzięki domieszce boru i azotu, dodanym celowo, uzyskano właściwości izolatora. A dodatek tlenu pozwala kontrolować strukturę krystaliczną, którą tworzą pozostałe pierwiastki. Po scharakteryzowaniu właściwości elektrycznych i optycznych naukowcy skupią się na badaniu właściwości mechanicznych i magnetycznych. Według założeń projektu udoskonalony grafen będzie wykorzystany przez DARPA przy budowie nowej generacji systemów termowizyjnych, ale stwarza obiecujące możliwości zastosowania w innych aplikacjach.

---
Źródło: CEZAMAT, phys.org

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1