reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 sierpnia 2015

WB Electronics chce dostarczyć BSP Gryf polskiej armii

Program Gryf zakłada zakup bezzałogowców o zasięgu taktycznym w 12 zestawach po 4 maszyny. Jednocześnie MON zamierza kupić 4 zestawy dronów średniego pułapu i długiego zasięgu w ramach programu Zefir.
Na kontrakt na Gryfy liczy WB Electronics. Firma mocno podkreśla, że wszystkie krytyczne technologie (np. data link, komputer misyjny, oprogramowanie, niektóre głowice obserwacyjne, elementy kryptograficzne, integracja z systemami C4ISR) oferowanych przez WB Electronics bezzałogowców w 100% opierają się na polskich technologiach. Jak poinformował prezes spółki Piotr Wojciechowski, spośród 820 pracowników firmy, blisko 500 to inżynierowie. Natomiast tylko przy programie BSP pracuje około 100 osób.

W lipcu tego roku WB Electronics umowę o współpracy z firmą Thales, dzięki której możliwe stało się zbudowanie polskiego bezzałogowego statku powietrznego klasy taktycznej średniego zasięgu – Gryf – bazującego na doświadczeniach i technologiach systemu Watchkeeper 450.

MON w połowie stycznia uruchomił także postępowanie na systemy dronów rozpoznawczych o kryptonimach Wizjer (bezzałogowce klasy mini) oraz Orlik (rozpoznawcze bezzałogowce klasy taktycznej krótkiego zasięgu). Mogą w nim startować wyłącznie polskie firmy ze względu na „podstawowy interes bezpieczeństwa państwa”. Do przetargu zgłosiły się konsorcjum, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa, EADS PZL „Warszawa-Okęcie” oraz WB Electronics.

Pierwsze 12 bezzałogowców w ramach programu Wizjer ma trafić do jednostek do końca 2017 roku, natomiast dostawę 15 systemów Orlik planuje się na lata 2018-2022. W najbliższych latach MON planuje zakup łącznie 350 sztuk bezzałogowców.

---
Źródło: polska-zbrojna.pl, WB Electronics, MON

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 12:38 V9.2.10-2