reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© cumypah dreamstime.com Nauka | 29 lipca 2015

W Oleśnicy powstanie lotnicze centrum naukowo-badawcze PWr

Na terenie dawnego lotniska wojskowego powstaną laboratoria, w których prowadzone będą m.in. prace nad dronami oraz badania dla przemysłu samochodowego i kolejowego.
List intencyjny w sprawie budowy centrum naukowo-badawczo-rozwojowego na terenie byłego lotniska w Oleśnicy podpisali w poniedziałek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski i prezes Agencji Mienia Wojskowego Ilona Kowalska.

Podpisanie dokumentu to pierwszy krok na drodze do przekazania Politechnice Wrocławskiej terenów po dawnym lotnisku wojskowym w Oleśnicy. Pozwoli to na powstanie Lotniczego Ośrodka Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej, w którym realizowane będą badania trudne do przeprowadzenia we Wrocławiu. – Dlatego właśnie lotnisko w Oleśnicy jest dla nas tak wielką szansą. Podpisanie listu to pierwszy krok do budowy nowoczesnego centrum, w którym swoje miejsce znajdą m.in. jednostki Wydziału Mechanicznego i Mechaniczno-energetycznego. Ta inwestycja zabezpiecza działanie Politechniki na najbliższe dziesięciolecia – powiedział rektor naszej uczelni prof. Tadeusz Więckowski.

Pomysł powołania ogólnouczelnianego centrum naukowo-badawczo-rozwojowego na terenie byłego lotniska w Oleśnicy sięga 2006 r. Początkowo brano pod uwagę lotnisko w podwrocławskim Szymanowie, jednak obiekt w Oleśnicy stwarza większe możliwości ze względu na lokalizację, infrastrukturę i utwardzony pas startowy. – Rozmowy w sprawie przekazania lotniska w Oleśnicy prowadziliśmy od wielu miesięcy i dzisiejsze wydarzenie jest w tej sprawie przełomowe. Nasza współpraca z uczelniami technicznymi jest szczególna, bo są to niezwykle ważni partnerzy w trwającej modernizacji armii – podkreślił szef MON Tomasz Siemoniak.

List intencyjny zakłada, że uczelnia otrzyma teren o powierzchni ok. 340 ha. Powstaną tam laboratoria, w których prowadzone będą m.in. badania nad dronami, a także w dziedzinie wykorzystania ekologicznych źródeł energii przy funkcjonowaniu dużych hal produkcyjnych czy hangarów lotniczych oraz badania dla przemysłu samochodowego i kolejowego w zakresie nowych rozwiązań napędów, zawieszeń i nadwozi. – Tej techniki potrzebuje zarówno gospodarka jak i wojsko, dlatego nie da się tego rozdzielić. Chcielibyśmy, żeby wszystko ruszyło jak najszybciej. Mamy już pomysły i pierwsze projekty, które ruszą, gdy tylko będziemy dysponować gruntem w Oleśnicy – dodał rektor Politechniki prof. Tadeusz Więckowski.

---
Źródło: Politechnika Wrocławska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1