reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kennytong dreamstime.com Nauka | 28 lipca 2015

Wieloantenowy radioteleskop już na ukończeniu

W Bałdach pod Olsztynem kończy się budowa pierwszej w Polsce stacji radioastronomicznej, która stanie się częścią europejskiego systemu LOFAR. Stacja ma pomóc naukowcom poznać bardzo odległe zakątki Wszechświata.
Stacja w Bałdach będzie pierwszą z trzech takich stacji, które powstaną w Polsce. Będzie też najbardziej wysuniętą na wschód częścią międzynarodowego systemu LOFAR, skonstruowanego przez holenderską agencję ASTRON. Umożliwia on obserwacje na bardzo niskich częstotliwościach, w zakresie słabo dotąd zbadanym przez radioastronomów. Pozwoli to naukowcom badać obiekty z dalekich zakątków Wszechświata. Anteny będą także wykorzystywane do eksperymentów użytkowych z zakresu fizyki gleby, geofizyki czy nawigacji satelitarnej.

LOFAR składa się z kilkudziesięciu stacji, czyli zespołów anten odbierających promieniowanie radiowe. Są one zlokalizowane w różnych krajach i połączone szybkim łączem internetowym. Dane zbiera od nich i opracowuje "superkomputer" w centrum zarządzania siecią w Groningen w Holandii – donosi portal PAP – Nauka w Polsce. Pierwsze sygnały ze stacji do centrali mają być wysłane już 12 sierpnia.

Po uruchomieniu stacji w Bałdach rozpocznie się budowa podobnej w Borowcu, a potem kolejnej - w Łazach. Cała inwestycja powinna być gotowa na początku listopada. Za polską część projektu odpowiada konsorcjum POLFAR, powołane przez dziewięć ośrodków naukowych.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-1