reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© otnaydur dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 09 lipca 2015

WB Electronics i Thales podpisały umowę o współpracy

8 lipca 2015 roku firmy podpisały umowę o współpracy w dziedzinie systemów bezzałogowych. Budowa pierwszego polskiego bezzałogowca klasy taktycznej jest możliwa – informuje WB Electronics.
Bezzałogowce dla polskiej armii

Jednym z kluczowych programów operacyjnych w ramach modernizacji Sił Zbrojnych RP jest dostarczenie polskiej armii bezzałogowych systemów powietrznych (BSP). Po trzech latach dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia MON podjął decyzję o budowie BSP średniego zasięgu siłami polskiego przemysłu obronnego. Jednocześnie MON zapowiedział, że BSP klasy taktycznej zostaną pozyskane w ramach umowy międzyrządowej od zagranicznego kontrahenta. Powodem takiej decyzji jest brak możliwości budowy takiego systemu w Polsce.


- Podpisane porozumienie z Thales stwarza nam niezwykłą szansę na opracowanie polskiego BSP klasy taktycznej. Tworząc technologie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski siłami krajowych producentów działamy zgodnie z polską racją stanu. Szczególnie gdy za krytyczne rozwiązania dla funkcjonowania BSP będzie odpowiadała strona polska – powiedział Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu WB Electronics.
Możliwości te zmienia podpisana 8 lipca br. umowa pomiędzy WB Electronics i Thales. Umowa zakłada budowę polskiego BSP klasy taktycznej Gryf bazującego na doświadczeniach i technologiach systemu Watchkeeper 450. Współpraca zakłada budowę BSP Gryf w polskich zakładach i zgodnie z wymaganiami MON. Co więcej, zgodnie z porozumieniem technologie krytyczne (np. data link, komputer misyjny, oprogramowanie, niektóre głowice obserwacyjne, elementy kryptograficzne, integracja z systemami C4ISR) będą opracowane przez polskich inżynierów. Pozwoli to uzyskać pełną kontrolę nad oferowanym polskiej armii systemem, a także kluczami szyfrowania, co pozwoli zabezpieczyć podstawowe interesy kraju.

- Dzisiaj spółki Thales i WB Electronics podpisały memorandum porozumienia w celu rozpoczęcia bliskiej współpracy i stworzenia warunków, które wesprą polskie inwestycje w bezzałogowe systemy powietrzne i związane z nimi technologie. Oczekujemy, że pozwoli ono na stworzenie trwałego i rentownego partnerstwa podczas opracowywania systemu Watchkeeper przeznaczonego na polski rynek. Mamy w tym wsparcie rządu Wielkiej Brytanii. Watchkeeper to dojrzały system nowej generacji, który obecnie jest wykorzystywany przez brytyjskie siły zbrojne i został sprawdzony podczas misji w Afganistanie. Jest także wyjątkowy: bezzałogowiec posiada stosowne certyfikaty bezpieczeństwa lotów w przestrzeni powietrznej oraz mechanizm przeciwoblodzeniowy, co sprawia że doskonale nadaje się dla potrzeb polskich sił zbrojnych. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim przemysłem, aby zagwarantować Polsce pełną niezależność w zakresie korzystania z systemu Watchkeeper – powiedział Victor Chavez, prezes Thales w Wielkiej Brytanii.

Thales to główny wykonawca systemu Watchkeeper. Ten największy program bezzałogowy w Europie umocnił spółkę na pozycji lidera w zakresie bezzałogowych systemów powietrznych. Watchkeeper jest wyposażony w dwa zaawansowane sensory oraz stanowi system przystosowany do działań we wszystkich warunkach pogodowych, który zapewnia stałą możliwość prowadzenia nadzoru i obserwacji na całym świecie. Jak podkreśla spółka w komunikacie, Watchkeeper to obecnie jedyny bezzałogowiec zaprojektowany, skonstruowany i przetestowany, który spełnia europejskie cywilne i wojskowe kryteria zdatności do lotu. Jest również certyfikowany przez brytyjski Inspektorat Lotnictwa Wojskowego w ramach brytyjskiego ministerstwa obrony.Polski BSP finansowany z NCBiR

Polski przemysł posiada szerokie kompetencje w budowie samolotów bezzałogowych. Wiele polskich rozwiązań, jak FlyEye oferowany przez WB Group, wykorzystywanych jest obecnie przez Siły Zbrojne RP. Potwierdzeniem kompetencji polskich przedsiębiorstw w dziedzinie bezzałogowców jest utworzenie przez Narodowe Centrum Badania i Rozwoju programu sektorowego dotyczącego platform bezzałogowych. O wnioskowało 17 podmiotów zrzeszonych w Polskiej Platformie Technologicznej Systemów Bezzałogowych. Program sektorowy (IINNOSBZ) szacowany jest na ok. 800 mln złotych.

- Dzięki finansowaniu z NCBiR na bazie rozwiązań, które znajdujemy w BSP Watchkeeper możemy polskimi siłami, w polskich przedsiębiorstwach i przy użyciu krytycznych technologii opracowanych przez polskich inżynierów zbudować bezzałogowca klasy Gryf, którego będziemy mogli w pełni kontrolować i być może w przyszłości eksportować do innych państw – dodał Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu WB Electronics.

Korzystając z finansowania NCBiR polski przemysł może – na bazie Watchkeepera - rozwinąć technologię bezzałogowców klasy taktycznej do zastosowań cywilnych i wojskowych. Spółka Thales zaprosiła spółkę WB Electronics do wzięcia udziału w dojrzałym programie wartym na jego finalnym etapie niemal miliard funtów brytyjskich, aby ta była w stanie w pełni korzystać z jej doświadczenia w ustanawianiu niezależnej kontroli nad rozwojem jej systemu bezzałogowego najnowszej generacji.

© WB Electronics

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2