reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© filipefrazao84 dreamstime.com_ Nauka | 06 lipca 2015

Nowy dyrektor ITME

1 lipca Minister Gospodarki powołał dr. inż. Ireneusza J. Marciniaka na stanowisko dyrektora Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Nie wszyscy są zadowoleni z tej decyzji.
Decyzja ministerstwa dotycząca wyboru dyrektora jednego najbardziej innowacyjnych ośrodków naukowych w Polsce wywołała kontrowersje. Dotychczasowym szefem ITME był dr. Zygmunt Łuczyński – ojciec sukcesu grafenowego instytutu, który również startował w konkursie na nowego dyrektora. W trakcie postępowania konkursowego kontrkandydaci dr. Łuczyńskiego odpadli, ponieważ jeden z nich nie znał języka angielskiego, a drugi sam zrezygnował z ubiegania się o stanowisko. Ministerstwo zarządziło jednak powtórzenie konkursu. - W związku z tym, że procedura konkursowa przewiduje wybór kandydata spośród ocenianych co najmniej dwóch kandydatów, Minister odmówił powołania Pana Zygmunta Łuczyńskiego, uznając za zasadne powtórzenie konkursu – czytamy na stronie MG.

Z decyzją resortu nie zgodziły się Rada Naukowa Instytutu oraz Rada Główna Instytutów Badawczych, a także pracownicy ITME, którzy wystosowali list do ministra gospodarki w tej sprawie. - „Rada Główna Instytutów Badawczych popiera stanowisko Rady Naukowej ITME. W imieniu Rady Głównej zwracam się do Pana Premiera o reasumpcję odmowy powołania dr. Zygmunta Łuczyńskiego na stanowisko dyrektora ITME – cytuje fragment listu do wicepremiera Janusza Piechocińskiego Tomasz Rożek, polski dziennikarz naukowy na swojej stronie naukatolubie.pl. Ministerstwo zdania jednak nie zmieniło i w drugim konkursie zwyciężył były prezes Grupy Azoty (Kędzierzyn Koźle) Ireneusz Marciniak.

Jako komentarz do sprawy warto przypomnieć wywiad, którego kilka miesięcy temu dr Zygmunt Łuczyński udzielił pismu Elektronik, a którego fragmenty również publikowaliśmy. – Z moich informacji wynika, że istnieje porozumienie pomiędzy Ministerstwem Gospodarki a Politechniką Warszawską, na mocy którego niedługo ma nastąpić konsolidacja Politechniki i ITME – mówił wówczas Łuczyński. Nic dziwnego, znany w świecie i osiągający sukcesy (nie tylko jeśli chodzi o grafen) instytut jest łakomym kąskiem i może być przepustką do wielu prestiżowych programów badawczych realizowanych na całym świecie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1