reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Raytheon Przemysł elektroniczny | 01 lipca 2015

Pierwsze Patrioty już z polskimi elementami

Pierwsze dwie baterie Patriot dla Polski mają zawierać elementy wyprodukowane w naszym kraju, powiedział w rozmowie z PAP John Baird, wiceprezes wytwarzającej system Patriot firmy Raytheon.
Z Polski miałyby pochodzić pojazdy, a także zapewniające ochronę balistyczną kontenery stanowisk dowodzenia i łączności, które również mają być polskie – czytamy w depeszy PAP.

Jak podkreśla Raytheon, oferta firmy dla Polski uwzględnia istotne zaangażowanie polskiego sektora obronnego w zapewnienie Polsce nowoczesnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ramach programu WISŁA.

Raytheon informuje, że zamierza aktywnie włączyć polskie przedsiębiorstwa w opracowanie systemu Patriot Nowej Generacji (projektowanie, prace inżynieryjne, oprogramowanie), a następnie koprodukcję, w tym systemu dowodzenia i kontroli (C2), zaawansowanego radaru o polu widzenia 360 stopni oraz nowej, niedrogiej rakiety przechwytującej (LCI). Celem Raytheona jest osiągnięcie 50-procentowego wkładu polskiego.

Oferta Raytheona obejmuje także produkcję w Polsce znacznej części pocisku GEM-T i jego montaż końcowy.
Ponadto, Raytheon oferuje polskiemu przemysłowi transfer technologii w zakresie produkcji komponentów, integracji, montażu, walidacji i testów systemu, szkolenia, serwisu i utrzymania, wspólnego/NATO-wskiego centrum szkoleniowego i certyfikacji.

Raytheon podpisał dotychczas 29 listów intencyjnych z polskimi przedsiębiorstwami dotyczących przyszłej współpracy. Przewidują one, że w Polsce będą mogły być produkowane wszystkie kluczowe elementy systemu: pociski, radary, wyrzutnie i pojazdy. Np. Mesko będzie mogło produkować pociski GEM-T i LCI, bydgoski Teldat – wojskowe rutery, oprogramowanie i sprzęt łącznościowy; gliwicki Ente – podzespoły do systemów kontroli i kierowania ogniem i urządzenia radarowe, a WB Electronics – oprogramowanie do realizacji szkoleń i symulacji sytuacji taktycznej oraz testowania gotowości bojowej i sprawności systemu, a także stopnia przeszkolenia personelu wojskowego.

W opracowaniu i wyprodukowaniu Patriota Nowej Generacji będą mogły uczestniczyć także ZM Tarnów, Enamor, FILBICO, KENBIT, Hydromech, Obrum, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i wiele innych polskich firm, z którymi Raytheon zawarł odpowiednie porozumienia.

MON zamierza pozyskać 8 baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej WISŁA do roku 2025. W celu zapewnienia tymczasowej zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej planuje się pozyskanie 2 baterii w ciągu 3 lat od podpisania umowy.

---
Źródło: PAP, Raytheon, MON
Foto: © Raytheon

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1