reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Wojskowa Akademia Techniczna Nauka | 22 czerwca 2015

WAT uruchomiła nowoczesne laboratorium

"Siódme niebo mechatroników” – tak uczelnia określa nowe laboratorium dydaktyczne Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Kilkanaście najnowocześniejszych na świecie robotów przemysłowych renomowanych firm, aula na 288 miejsc, symulatory kokpitów z systemami sterowania dla samolotów F-16, Boeing - 737 i Airbus - 320, skomputeryzowane pracownie projektowania urządzeń mechatronicznych – a wszystko pomieszczone zgodnie z najnowszymi trendami w inteligentnym budynku – to wszystko jest już do dyspozycji studentów i naukowców Wojskowej Akademii Technicznej. - Drugiego, tak nowoczesnego laboratorium nie ma nigdzie w Polsce - uważa jego kierownik dr inż. Jarosław Panasiuk.

- Przebudowa budynku 36 na cele dydaktyczne Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Kosztem prawie 24 mln PLN i nieprzeliczalnym na złotówki wysiłkiem wielu osób powstały pracownie i laboratoria spełniające najnowocześniejsze wymagania techniczne i funkcjonalne w przygotowaniu inżynierskich kadr dla robotyki i automatyki lotniczej na najwyższym światowym poziomie zaawansowania – czytamy w komunikacie uczelni.Zakres prac był imponujący, bo obejmował wymianę praktycznie wszystkiego oprócz zewnętrznych ścian. W ramach zrealizowanego projektu uruchomiono Laboratorium Robotyki Zespołu Mechatroniki. W skład laboratorium wchodzą 4 pracownie:
  • Pracownia Zrobotyzowanych Technologii Wytwarzania,
  • Pracownia Procesów Transportu i Montażu,
  • Pracownia Elektropneumatyki, Elektrohydrauliki i Napędów elektrycznych,
  • Pracownia Inteligentnych Budynków.
W pracowni zrobotyzowanych technologii wytwarzania znalazły się stanowiska do zgrzewania, cięcia/spawania laserowego, cięcia plazmą, spawania techniką MIG/MAG oraz centrum obróbcze RoboDrill ze zrobotyzowaną obsługą. Razem tworzą ciąg kilku robotów firm ABB, Fanuc, KUKA. Z kolei w pracowni procesów transportu i montażu można symulować przepływ produktów od sortowania poprzez pakowanie po umieszczenie ich w paletach oraz prowadzić symulację montażu produktów wraz z klejeniem; wszystko z wykorzystaniem robotów.

Pracownia elektropneumatyki, elektrohydrauliki i napędów elektrycznych została wyposażona w sprzęt firmy FESTO. Uruchomione stanowiska pozwalają na tworzenie zaawansowanych systemów sterowania z zakresu elektropneumatyki, elektrohydrauliki i techniki napędowej.

W pracowni inteligentnych budynków zainstalowano 10 stanowisk, które są odzwierciedleniem inteligencji nowoczesnego biurowca. Studenci mają tam możliwość zapoznania się m.in. z budową i funkcjonowaniem najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, autoryzacji wejścia/wyjścia, instalacji przeciwpożarowych, oświetlenia, audio, klimatyzacji. Za pomocą smartfona i odpowiednich aplikacji mogą praktycznie sterować instalacjami budynku, gdyż pracownia zlokalizowana jest właśnie w obiekcie takiego typu.

- W skład laboratorium mechatroniki wchodzą również dwa roboty mobilne firmy ROBOTNIK. Robot SUMMIT wyposażony jest w zaawansowany manipulator KINOWA oraz wymienny zestaw kół natomiast drugi robot to kołowo-gąsienicowy GUARDIAN z manipulatorem. W obu robotach zastosowano m.in.: systemy KINECT oraz skanery laserowe, które umożliwiają autonomiczne wykonywanie zadań – informuje uczelnia.W laboratoriach zakładu awioniki i uzbrojenia lotniczego uwagę zwracają stanowiska symulatorów kokpitów statków powietrznych i systemów ich sterowania dla trzech typów samolotów – F-16 Jastrząb, Boeing – 737 oraz Airbus – 320.

---
Źródło: © WAT

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 10 2018 12:38 V9.0.1-1