reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tombaky dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 czerwca 2015

PKO PB wprowadzi biometrię do bankowości

PKO Bank Polski wraz z Politechniką Gdańską i firmą Microsystem pracuje nad wprowadzeniem pierwszego w polskiej bankowości kompleksowego rozwiązania biometrycznego.
W efekcie prowadzonych badań powstanie system automatycznego identyfikowania i uwierzytelniania tożsamości klientów na podstawie weryfikacji układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy, głosu i podpisu składanego innowacyjnym długopisem biometrycznym. Dzięki temu klienci nie będą potrzebowali kodów PIN, czy haseł dostępu do usług, a bank usprawni obsługę i zapewni optymalne bezpieczeństwo operacji. Przedsięwzięcie poprzedzą testy w oddziałach PKO.
Konsorcjum prowadzi prace badawcze przygotowujące do testów pierwsze stanowiska umożliwiające klientom samodzielną weryfikację tożsamości, autoryzację operacji bankowych oraz podpisywanie wniosków i pism bankowych. Testy, zaplanowane na przyszły rok, odbędą się w 60 oddziałach PKO Banku Polskiego.


Projekt badawczy jest realizowany w ramach konsorcjum i został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Budżet wynosi 9,82 mln PLN, z czego 3,63 mln PLN to dotacja uzyskana z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Start testów w oddziałach planowany jest na przyszły rok.

- Dane biometryczne pozwalają na potwierdzenie tożsamości bez kłopotliwych loginów i kodów. Hasłem klienta może być, np. jego głos lub profil twarzy, PIN zastąpi analizowany na bieżąco podpis, a tożsamość sprawdzą urządzenia badające unikalny dla każdego układ naczyń krwionośnych dłoni, czy kształt głowy. Naszą rolą w projekcie jest przełożenie tych rozwiązań na urządzenia, które znajdą praktyczne zastosowanie w bankowości – mówi Georgis Bogdanis, prezes zarządu firmy Microsystem.

Jedną z form identyfikacji klientów będzie odręczny podpis składany specjalnym długopisem biometrycznym, rejestrującym wiele parametrów pisma, a także sam proces składania podpisu. Będzie on elementem stanowiska biometrycznego w Banku, ale również umożliwi podpisywanie dokumentów bankowych bez konieczności odwiedzania placówki. Urządzenie opracowują naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. - Długopis zawiera czujniki: ścisku, nacisku, kąta nachylenia i szybkości ruchów przy pisaniu. Może współpracować z dowolnym tabletem. Dynamiczna analiza podczas składania podpisu pozwala natychmiast zweryfikować jego autentyczność – mówi prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.
- Dzięki wprowadzanym przez nas rozwiązaniom biometrycznym każdy klient może być dla siebie indywidualnym i niepowtarzalnym hasłem, kodem i kluczem dostępu do usług bankowych. To nowa jakość w podejściu do bezpieczeństwa, szybkości autoryzacji oraz kosztów obsługi klienta – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.


To pierwszy w Polsce system, który tak kompleksowo sprawdzi tożsamość użytkownika, wykorzystując jednocześnie kilka mechanizmów biometrycznych. Dodatkowo, zastosowana technologia jest bezpieczna i odporna na fałszerstwa. Rozwiązanie będzie uzupełnieniem dotychczasowych metod autoryzacji oraz punktem wyjścia do prac nad nowymi technologiami wykorzystywanymi w bankowości – czytamy w komunikacie.

Uczestnicy konsorcjum mają nadzieję, że wypracowane rozwiązania znajdą szerokie zastosowanie – nie tylko w bankowości, ale też np. w administracji publicznej.

---
Źródło: PKO PB

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-2