reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© daimy dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 11 czerwca 2015

Koreański robot wygrał 2 mln USD

Finał DARPA Robotics Challenge już za nami, a zwycięzcą został robot z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST).
W zmaganiach zorganizowanych przez Defense Advanced Research Projects Agency wzięło udział 25 drużyn. Ich roboty musiały w ciągu godziny wykonać osiem zadań, wśród których znalazły się: wspinanie się na schody, jazda samochodem, otwarcie drzwi, odkręcenie zaworu czy przejście przez gruzowisko.

Inspiracją konkursu była sytuacja po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku, gdy pracownicy musieli uciekać, by ratować własne życie, zanim kompletnie wyłączono obiekt. Właśnie w takich przypadkach niezbędne byłyby roboty, które byłyby w stanie samodzielnie pracować, bez względu na możliwe skażenie lub inne niebezpieczeństwa.

Chociaż możliwości robotów biorących udział w konkursie są naprawdę fenomenalne, to jeszcze dużo zostało do zrobienia. Poprawa przydałaby się zwłaszcza jeśli chodzi o tempo wykonywanych poleceń. Jak wspomina John Markoff z gazety „The New York Times”, oglądanie wyczynów tych maszyn można porównać do obserwowania jak trawa rośnie, ewentualnie kibicowania zawodnikom meczu golfowego. Dlatego przydałoby się oglądać filmiki w przyspieszonym tempie.

A oto zwycięzca DARPA Robotics Challenge 2015, koreański DRC-Hubo wysiada z samochodu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2