reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Uniwersytet Rzeszowski Przemysł elektroniczny | 05 maja 2015

W Rzeszowie otwarto Centrum Innowacyjnych Technologii

Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarte zostało Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT). Będą w nim prowadzone badania m.in. dla małych i średnich przedsiębiorców. Wartość projektu to około 20 mln PLN.
Centrum składa się z trzech specjalistycznych laboratoriów:
  • laboratorium niekonwencjonalnych technik wytwarzania,
  • laboratorium mikroprojektów,
  • laboratorium badań materiałów i wyrobów.
Pierwsze z wymienionych laboratoriów posłuży do testowania i tworzenia nowych, innowacyjnych technologii i narzędzi. W drugim, laboratorium mikroprojektów, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły zlecać badania dotyczące np. ulepszenia jakiegoś produktu czy linii technologicznej. Natomiast główne laboratorium CIT, czyli laboratorium badań materiałów i wyrobów, ukierunkowane będzie na trzy obszary badań: inżynieria odwrotna i wytwarzanie przyrostowe, badanie powierzchni oraz badanie własności użytkowych. Jak wyjaśnia w portalu PAP – Nauka w Polsce kierownik projektu prof. Mieczysław Korzyński, pracujący w tej części centrum inżynierowie będą mieli do dyspozycji kilkadziesiąt stanowisk badawczych najnowszej generacji. Do prac badawczych posłużą m.in. skanery światła zielonego i białego oraz drukarki 3D. Wszystkie laboratoria wyposażone są w sprzęt i aparaturę naukowo-badawczą o wartości 16 mln PLN.

Cała działalność CIT jest ukierunkowana na współpracę z przemysłem, choć będą też tu prowadzone badania czysto naukowe m.in. nad umacnianiem powierzchni metali na zimno.

Realizację projektu rozpoczęto w 2011 roku, wartość przedsięwzięcia to około 20 mln PLN. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, Priorytet I Nowoczesna Gospodarka, Działanie 1.3 Wspieranie Innowacji.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Uniwersytet Rzeszowski
Fot: Jadwiga Zydroń

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 10 2018 12:38 V9.0.1-1