reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© scanrail dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 kwietnia 2015

Aluminiowa bateria, której ładowanie zajmuje minutę

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali elastyczną baterię o krótkim czasie ładowania i żywotności 7,5 tys. cykli.
Na świecie królują baterie wykorzystujące lit, ale nowatorskie urządzenie badaczy z Uniwersytetu Stanforda zbudowane jest z aluminium i grafenu. Twórcy baterii przekonują, że ich produkt ma liczne zalety nad tradycyjnymi nośnikami energii: ładowanie zajmuje minutę, a nie godziny, jest elastyczny i bardzo wytrzymały. Co więcej nowe baterie mają być tanie i znacznie bezpieczniejsze – w odróżnieniu do popularnych produktów litowo-jonowych nie mają tendencji do stawania w płomieniach. Minusem jest jednak fakt, że stosunek pojemności do masy aluminiowych baterii jest dużo gorszy niż w przypadku litowo-jonowych, więc pod względem mocy nieprędko będą mogły konkurować z rozpowszechnionymi na rynku rozwiązaniami.

Do budowy katody baterii zastosowano grafit, natomiast do konstrukcji anody wykorzystywana jest folia aluminiowa. Elektrolitem jest sól płynna w temperaturze pokojowej.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2