reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 kwietnia 2015

Dlaczego Intel chce przejąć Alterę?

Według nieoficjalnych informacji Intel prowadzi negocjacje dotyczące przejęcia firmy Altera. Plusy takiego przejęcia analizuje Tom Hackenberg, główny analityk ds. embedded w firmie IHS.
Ewentualne kupno Altery przez Intel byłoby kolejną transakcją tego typu na rynku półprzewodników, wśród których można wymienić: NXP i Freescale, Cypress Semiconductor i Spansion, Lattice Semiconductor i Silicon Image, Qualcomm i CSR, Infineon i International Rectifier oraz kilka innych.

Intel to największy na świecie dostawca mikroprocesorów (MPU) z przychodami z sektora półprzewodników w 2014 roku osiągającymi wartość blisko 50 mld USD, przy czym mikroprocesory odpowiadają za 80% tych przychodów. Z kolei Altera, chociaż zdecydowanie nie tak duża jak Intel (wartość przychodów w 2014 roku to 2 mld USD), jest drugim co do wielkości dostawcą układów programowalnych FPGA.

Mikroprocesorów Intela znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży komputerowej, włączając w to laptopy, a także serwery i platformy HPC (high-performance computing). Jednak w ciągu kilku ostatnich lat popyt w tym sektorze mocno osłabł, a jak ocenia IHS rynek tabletów czeka również poważne wyhamowanie. Niemniej Intel dostarcza swoje chipy także do wielu innych branży, w których istnieje potencjał dalszego wzrostu.


Największym wspólnym rynkiem zbytu obydwu firm jest infrastruktura telekomunikacyjna. Intel dostarcza już wysoko wydajne rozwiązania dla komunikacji przewodowej i bezprzewodowej, a wraz z rozwojem internetu rzeczy, rośnie potencjał tego rynku. Prawdopodobnie to właśnie pozycja Altery jako uznanego dostawcy rozwiązań szerokopasmowych, sieciowych i telekomunikacyjnych była dla Intela kluczowym powodem rozpoczęcia negocjacji. Istnieje kilka punktów wspólnych w ofercie obu firm, ale generalnie mikroprocesory x86 oraz procesory aplikacyjne Intela stanowią dobre uzupełnienie szerokiego portfolio układów programowalnych Altery, szczególnie w zakresie rozwiązań sieciowych. Mikroprocesory Intela są zoptymalizowane pod kątem wysokiej wydajności, natomiast układy PLD i FPGA Altery są elastyczne i mogą być łatwo przystosowane do przetwarzania ogromnych równoległych strumieni danych pakietowych, jako koprocesory do MPU, co może stanowić najmocniejszą stronę ewentualnej fuzji.

Istnieją inne aplikacje i rynki, na których wysoko wydajne MPU i konfigurowalne układy logiczne projektuje się by pracowały obok siebie: przemysłowe zastosowania dla wojska i branży lotniczej, produkcja i kontrola procesu, motoryzacja, bezpieczeństwo i nadzór oraz wiele innych. Niezależnie od tego, czy chodzi o wzajemne uzupełnienie oferty czy też połączenie własności intelektualnych, by stworzyć nowe, wyjątkowe SoC, połączenie potencjału Intela i Altery powinno dobrze przygotować firmy do konkurowania na rosnącym rynku telekomunikacyjnym i aplikacji internetu rzeczy.

Artykuł autorstwa Toma Hackenberga, głównego analityka ds. embedded w firmie IHS.
Grafiki: © IHS

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-1